Anasayfa / Ekonomi / Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyor

Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyor

Antalya’da İrfan Alev (54), karpuz fidanlarının dibine, dağdan toplayıp kaynattığı kekiklerin suyunu vererek, kekik aromalı karpuz üretiyor. Kekik aromalı karpuzları 10 yıldır ürettiğini anlatan Ateş, karpuzların 30-40 yıl önceki tadı verdiğini aktardı.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Güzeloluk Mahallesi’nde yaşayan ve tarımla uğraşan İrfan Alev, karpuz fidanlarının dibine, dağdan toplayıp kaynattığı kekiklerin suyunu vererek, kekik aromalı karpuz üretti. Takriben 30 yıldır çiftçilik yaptığını söyleyen İrfan Alev, 10 yıldır karpuzlarına kekik suyu verdiğini açıklama etti.

Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyor

DAMITMA SİSTEMİYLE KEKİK SUYU VERİYOR

İrfan Ateş, dağdan topladığı kekikleri kazanda kaynattıktan daha sonra damıtma sistemiyle karpuzlara verdiğini belirterek, “Karpuzu ekiyorum, bir kilograma ulaştıklarında da saflaştırma sistemiyle kekik suyunu veriyorum. Kekik suyunun yanına pancar melezi ve pekmez de veriyorum. Zamanla kekik suyunun aroması karpuza işliyor” dedi.

Kekiğin faydasıyla karpuzun bir araya geldiğini kaydeden İrfan Ateş, “30-40 sene önce yediğimiz karpuzlar gibi oluyor. Kekik aromalı karpuzumuza istek çok yoğun. 10 senedir yapıyorum lakin bu yıl talep daha da arttı. Vatandaşlarımız ağız tadıyla karpuz yesin istiyoruz” diye konuştu.

Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyor

“TÜRKİYE’NİN BİRÇOK YERİNDEN TALEP GELİYOR”

Kekik aromalı karpuza Ankara’dan bile talep olduğuna dikkat çeken Alev, “Alanya, Fethiye almak üzere Türkiye’nin çoğu yerinden talep geliyor. Bu sene yaz bitene kadar kekik aromalı karpuz yetiştirmeye devam edeceğim” dedi.

Karpuzun, 10 kilometreye dek servis yaptıkları evlere kilosunu 6 TL’den sattıklarını belirten İrfan Ateş, bahçeden satışın ise 5 TL olduğunu kaydetti.

Antalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyorAntalyalı çiftçinin ürettiği kekik aromalı karpuzlara telep yağıyor

Kaynak: DHA

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]