Anasayfa / Haberler / ‘Türkiye ile Almanya’nın, birer dost ülke olarak birbirlerine ihtiyacı var’

‘Türkiye ile Almanya’nın, birer dost ülke olarak birbirlerine ihtiyacı var’

Fakıbaba Gıda ve Tarım Küresel Forumu ve 10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı’na katılmak üzere geldiği Almanya’da Türk Sivil Toplum Kuruluş temsilcileriyle bir araya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Türkiye ile Almanya’nın birer dost ülke olarak birbirine ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Almanya, Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biridir. Biz Almanları seviyoruz, Almanlar da esasen Türkleri seviyor. Ama zaman zaman sıkıntılar oluyor. Geçen sene yaşanan sıkıntılar, seçime bağlı olduğunu düşündüğümüz sıkıntılar. Bence iyi ilişki, dostluk kardeşlik üzerine kurulmalıdır; bizim Almanlarla en önemli prensibimiz budur.” dedi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Fakıbaba, lider bir ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin dünyada en fazla büyüyen ülkelerin başında geldiğini belirterek, her geçen gün daha iyiye gideceğini vurguladı.

Almanya’nın Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biri olduğunu ifade eden Fakıbaba, “Biz Almanları seviyoruz, Almanlar da esasen Türkleri seviyor. Ama zaman zaman sıkıntılar oluyor. Geçen sene yaşanan sıkıntılar, seçime bağlı olduğunu düşündüğümüz sıkıntılar. Bence iyi ilişki, dostluk kardeşlik üzerine kurulmalıdır; bizim Almanlarla en önemli prensibimiz budur. Alman halkı Türkleri sever, Türkler de Almanları. Tarihe baktığınızda bu böyledir, böyle gelmiştir. Böyle gidecektir. Böyle olması için de şartlara baktığınızda bir zorunluluk da var yani.” dedi.

Türkiye’nin ve Almanya’nın birer dost ülke olarak birbirine ihtiyacı olduğunun altını çizen Fakıbaba,  şöyle devam etti:

”Türkiye gibi Avrupa ile Asya arasında gerçekten köprü olan ve her geçen gün kendisinden bahsettiren bir ülke var. Bana göre ikisi de zaman zaman sıkıntılar olsa da bunlar siyasi sıkıntılardır. Buna bakanların bile karışmaması lazım. Bunları aşacağımıza inanıyorum. Çünkü Almanlar Türklerin dostudur. En fazla tercih ettiği yer Türkiye’dir. 32 milyon turist ağırlıyoruz her yıl. En fazla gelenler de Almanlar. Hükümetler arasında ne kadar problem olursa olsun Almanlar ‘Biz Türkiye’ye gitmiyoruz’ demiyorlar. Onun için sizin burada (Avrupalı Türkler) bir katkıda bulunmanız, bizim de siyasiler olarak katkıda bulunmamız lazım. Almanlar Türkiye’nin iyi bir müttefiğidir. Türkler de Almanları sever. İş birliğine ihtiyaç var. Ama dediğim gibi kimsenin kimseye üstten bakmaması lazım. Bu çok önemli. Birisi beni küçümserse, bu yanlıştır. Biz Türkiye olarak küçümsenecek bir ülke değiliz.”

Öte yandan Bakan Fakıbaba’nın Katar Belediyeler ve Çevre Bakanı Muhammed bin Abdullah Al-Rumaihi ile bir araya geldiği ve görüşmede iki ülke arasında tarım ile hayvancılık alanındaki iş birliği ve yatırımların ele alındığı öğrenildi.

Fakıbaba’nın Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano Da Silva ile FAO yöneticileriyle de bir görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]