Anasayfa / Haberler / Fakıbaba Almanya’da konuştu: ‘1 milyon düveye ihtiyacımız var’

Fakıbaba Almanya’da konuştu: ‘1 milyon düveye ihtiyacımız var’

Fakıbaba Gıda ve Tarım Küresel Forumu ve 10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı’na katılmak üzere geldiği Almanya’da Türk Sivil Toplum Kuruluş temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Fakıbaba, lider bir ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin dünyada en fazla büyüyen ülkelerin başında geldiğini belirterek, her geçen gün daha iyiye gideceğini vurguladı.

Bakan Fakıbaba bir soru üzerine, Türkiye’de hayvan eksikliği bulunması nedeniyle arzın az, talebin ise fazla olduğunu dile getirerek, bu sebeple et fiyatlarının yükseldiğini kaydetti.

Türkiye’nin en kısa sürede et ihraç eden ülke haline geleceğini vurgulayan Fakıbaba, şunları dile getirdi:

“Fransa daha önce et ithal ediyordu şimdi ihraç edebiliyor. Türkiye de en kısa sürede et ihraç eden ülke haline gelecek. İnsanımız çalışkan. Eğitim, eğitim, eğitim. Ot olmazsa ana olmaz, ana olmazsa süt ve et olmaz. Kurban Bayramı’nda özellikle ne kadar inek varsa kesiliyor. Şimdi bunları kesinde doğuracak hayvan kalmıyor. 1 milyon düveye ihtiyacımız var. Bunu 20 ay içinde tedarik edeceğiz. Düvelerden sonra ithalat olayımız kapanmış olacak. Bunu inanarak söylüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de bazılarının stokçuluk yaptığına ve işlerine geldiği gibi fiyat ayarlamasına gittiğine dikkati çeken Fakıbaba, ”Biz de bu durumlarda mal eksikliğinden değil piyasayı regüle etmek için ithalat yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Fakıbaba yine bir soru üzerine Almanya’yı kastederek, ”Bu yağmur bende olsa tohum eksek insan çıkar. Ama 50 derece sıcaklıkta Urfa’da bitki yetiştirmek kolay değil büyük bir başarıdır. Ülkemize güvenmemiz lazım. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Çalışmalarımız var. Her geçen gün bu konuda daha iyiye gideceğiz. Almanya’da kurallar yüzyıllar öncesinde belirlenmiş ve herkes o kurallara uyuyor. Bizde maalesef hala bazı kuralsızlıklar var. O kuralları uygulayabilirsek 5 yılda çok farklı yerlere geliriz.” sözlerine yer verdi.

Almanya’dan Türkiye’ye döner ihraç edilmesinin istenmesi üzerine Fakıbaba, Türkiye’de Almanya’dan daha iyi işletmelerin bulunduğunu söyleyebileceğini belirterek, “Avrupa’dan tabii ki gelip görüşmeler yapabilir karşılıklı istişarelerde bulunabilirsiniz. Bu konuda bizler de sizi davet edebiliriz. Türkiye’de bir döner yönetmeliğinin hazırlanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]