Anasayfa / Haberler / Fakıbaba isot konusuna el attı, Urfalılar sevindi

Fakıbaba isot konusuna el attı, Urfalılar sevindi

Şanlıurfalı olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Gaziantep ile her şeyimiz aynı. Tırnaklı pideyi tescillemişler ama İsot ve Mırra’ya karışmama sözünü aldım” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli etkinlikler için geldiği Gaziantep’te Şanlıurfalı hemşerileriyle buluşarak hasret giderdi. Fakıbaba, bölge kültürünün aynı olduğunu belirterek, “Bakın tırnaklı pideyi Antep tescillemiş ama İsot ve Mırra için söz aldım, onları Urfa’ya bırakacaklar. Çiğköftesi de lahmacunu da burada, her şeyimiz aynı” dedi.

‘Biz birlikte Türkiye’yiz’

Bölge illerinin birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba da, “Urfa, Antep, Diyarbakır hep aynı; kültürümüz, yemeğiz aynı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza takılıyorum. Tırnaklı ekmeğimizi de almışlar elimizden. ‘Ya diyorum bari isota karışmayın’. Mırra ile isota karışmama sözü aldım. Çiğköftesi de burada, lahmacunu da burada. Tüm yemeklerimiz aynı. Biz birlikte Güneydoğuyuz, birlikte Türkiye’yiz. Allah birlik ve beraberliğimiz bozmasın” diye konuştu.

‘Ne kadar Urfalıysak, o kadar da Antepliyiz’

Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞANLIDER) Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, kentte yaşayan Güneydoğu kökenlilerin yüzde 80’inin Urfalı olduğunu belirterek, “Şanlıurfa’dan sonra en çok Urfalı burada yaşıyor. Sürekli söylüyoruz ne kadar Şanlıurfalıysak o kadar da Gaziantepliyiz. Artık buralıyız, bu kentin her taşının altında alın terimiz var” dedi.

‘Yaşama uyum sağlama’

Gaziantep’in çok göç alan il olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Bugün burada 300-350 bin Urfa nüfusuna kayıtlı Gaziantepli yaşamaktadır. Gaziantep’teki Urfa nüfusu Türkiye’nin 25 ilinden daha fazladır ama maalesef Urfalılar kayda değer bir oranda temsil edilmiyorlar. Urfa dernekleri olarak; insanlarımızın kent yaşamına ve değerlerine uyum sağlama çabalarını destekliyoruz” diye konuştu.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]