Anasayfa / Dünya / Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden Belediye Başkan adaylarına uyarı!

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden Belediye Başkan adaylarına uyarı!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, hiçbir mesleğin siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini belirterek, bu konuda bazı uyarılarda bulundu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“2019 yılı Yerel Seçimleri öncesinde mesleğimizi yakından ilgilendiren pek çok konu sıklıkla gündemde yer almaktadır.

Ülkemizin tarım ve hayvancılık temelinde üretim politikaları, hayvansal ürünler ve halk sağlığı, hayvan haklarına yönelik düzenlemeler, belediyelerin veteriner işleri müdürlüklerinin uygulamaları ana başlıklarında toplayabileceğimiz konular Veteriner Hekimlik mesleğinin de her daim en önemli başlıklarıdır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) olarak, ülke genelinde meslektaşlarımızın gerek kamuda gerekse kamu dışındaki çalışmalarını izlemenin yanı sıra gerektiğinde müdahil olmak görevimiz gereğidir. Yalnızca meslektaşlarımızın sorunları ya da çalışmaları değil ülke hayvancılığımız ve sahipli sahipsiz tüm hayvanlarımızın hakları da sorumluluk alanımız dahilindedir.

Dolayısıyla yerel seçimler öncesinde konuşulan tüm mesleki konuları yakından takip etmekteyiz. Her seçim dönemi olduğu gibi pek çok farklı ilgi alanındaki grup da aday Belediye Başkanlarına parti gözetmeksizin taleplerini iletmektedir.

Ancak geçmişte de zaman zaman olduğu gibi, bir Belediye Başkanı Adayına, Veteriner İşleri Hizmetleri kapsamında iletilen taleplerin amacını aşmakta olduğuna yeniden şahit olmak ve talebin haklılığını sorgulamaksızın veteriner hekimlik mesleğini rencide edici tarzda talebin kabul görmesi şeklindeki ifadeler de ayrıca üzücü olmuştur.

Her meslek grubu üyeleri arasında yanlış yapanlar olabileceği gibi bu gibi durumlarda meslektaşlarına ilk müdahaleyi yapma hakkı ve sorumluluğuna sahip olanların meslek örgütleri olduğu bilinmelidir. Kişilerin eğer yanlışları varsa, bunun meslekleri değil şahısların kendisini bağlayacağı unutulmamalıdır. Veteriner hekimlik mesleği de saygın ve ülkemiz geleceği için vazgeçilmez mesleklerden biridir.

Dolayısıyla yerel seçim öncesindeki süreçte tüm aday Belediye Başkanlarımızdan beklentimiz hiçbir meslek onurunu zedeleyecek şekilde siyaset yapılmaması ve bunu yapmaya çalışanlara izin vermemeleridir.

Belediyeler başta olmak üzere hangi sektörde görev yaparsa yapsın meslektaşlarımızın faaliyetlerinden şikayetçi olan şahıs ve kuruluşlar da çözüm merciinin meslek örgütleri olan Veteriner Hekimleri Odaları ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği olduğunu unutmamalıdır.

Başkanların, siyasi karar mercilerinin geçici, ama meslek örgütlerinin kalıcı olduğunu özellikle hatırlatmak isteriz.”

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]