Anasayfa / Ekonomi / TİM:İhracatçıların sorunu KDV

TİM:İhracatçıların sorunu KDV

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımıyla Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşti.

Açılışta konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bakan Ağbal’ın ve ilgili bürokratların sorunlarını ve görüş önerilerini dinlediklerini kaydederek, bu toplantıların kendileri için çok önemli olduğunu, bakanlar sayesinde sorunlarının hızlı bir şekilde çözüm bulduğunu anlattı.

Bakan Ağbal’ın KDV düzenlemesine ilişkin çalışmalara destek vermeleri amacıyla 2 ay önce kendilerine talimat verdiğini anımsatan Büyükekşi, Ağbal’ın düzenleme yapılacak KDV sistemi ile ilgili ihracatçıların beklenti ve önerilerini almak istediğini söyledi.

Büyükekşi, kendilerinin de 67 bin ihracatçı firma adına, bu talimat çerçevesinde, bir çalışma başlattıklarını kaydederek, bir rapor oluşturduklarını, bu toplantıda raporu arz edeceklerini bildirdi.

Başkan Büyükekşi, “İhracat yapan firmalarımızın karşılaştığı sorunları ele aldık. Bunlardan 38 tanesi Maliye Bakanlığımız ile ilgili. Burada dikkatimizi çeken husus şu: Bu 38 sorunun 20 tanesi direkt KDV ile ilgili. KDV sisteminde Bakanımızın gerçekleştirmeyi düşündüğü reformun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu konunun gündeme gelmesi gerçekten bizim için çok önemli.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile 2017’yi “atılım yılı” olarak ilan ettiklerini anımsatan Büyükekşi, ihracatçılar olarak hiç durmadıklarını, üretip ihraç ettiklerini, yüzde 5’lik ilk çeyrek büyümesine 2,2 puanlık katkı sağladıklarını anlattı.

Büyükekşi, 155 milyar dolar olan ihracat hedeflerinin tam olarak yarısını ilk 6 ayda gerçekleştirdiklerini kaydederek, “İhracatçılarımızın bu azmiyle 3 de rekor kırdık. Küresel ticaretten aldığımız payı binde 9’a, AB’nin ithalatında aldığımız payı yüzde 1,28’e, ABD’nin ithalatından aldığımız payı binde 3,1’e çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Bu başarıda hükümetin desteklerinin payının büyük olduğunu dile getiren Büyükekşi, bu desteklerden bahsetti.

Büyükekşi, ihracatçılara yeşi pasaport hakkı tanındığını anımsatarak, “Şu ana kadar 4 bin 400 ihracatçımız yeşil pasaport sahibi oldu.” dedi.

İhracat katkıları, yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin imalatına ilişkin işlemlere damga vergisi ve harç istisnası sağlanması, gelir vergisi stopajı teşviki, ÖTV muafiyeti miktarının artırılması gibi desteklerden bahseden Büyükekşi, beklentilerinin henüz bitmediğini anlattı.

Büyükekşi, bugün arz edecekleri 3 temel beklentinin bulunduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle var olan bürokrasinin azaltılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun yanında bakanlıklar arasında süreçlerin daha hızlı işlemesi için koordinasyonun artırılması bizler için büyük önem arz ediyor. Son olarak ihracatçılarımızın sıklıkla dile getirdiği KDV iadelerinde yaşanan gecikmelerin finansal bir yük haline gelmeden çözülmesi
oldukça önemli. Bu taleplerimizin gerçekleşmesiyle hem işlem süreçleri basitleşecek ve bu sayede bürokratik engeller azalmış olacak hem de KDV iade süreçleri hızlanarak, uluslararası rekabetin hızına ayak uydurmamıza yardımcı olacak. Bu noktada, KDV Reformu bizler için oldukça önemli bir konu başlığı.”

Büyükekşi, TİM olarak ihracatçıların önündeki engelleri kaldırmak, sektörel ve yapısal sorunları tespit ederek çözüme kavuşturmak adına KDV konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Raporun ayrıntılarından bahseden Büyükekşi, bu konudaki taleplerinden ayrıntılı şekilde bahsetti.(AA)

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]