Anasayfa / Dünya / 10 Şubat Dünya Bakliyat günü olarak kabul edildi..

10 Şubat Dünya Bakliyat günü olarak kabul edildi..

Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı Hüseyin Arslan, Birleşmiş Milletler’in 10 Şubat’ın tüm dünyada “Dünya Bakliyat Günü” olarak kutlanmasına karar verdiğini bildirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Arslan, “Bildiğiniz gibi BM ile yapılan yoğun görüşmeler sonucu, 2016 yılı Uluslararası Bakliyat Yılı olarak ilan edildi. GPC olarak bu süreci bakliyatın hak ettiği önemi ve dikkati yakalaması için büyük bir fırsat olarak gördük ve 63 ülkede 225 farklı etkinlik düzenledik, sosyal medyada milyonlarca kişiye ulaşan kampanya yürüttük. Hedeflerimizden biri bundan sonraki yıllarda Dünya Bakliyat Günü’nün BM tarafından da ilan edilip kutlanmasıydı. Yoğun görüşmeler sonucunda kabul edildi, bundan sonra 10 Şubat günü tüm dünyada ‘Dünya Bakliyat Günü’ olarak kutlanacak” ifadesini kullandı
Arslan ayrıca, konfederasyonun asli sorumluluğunun bakliyat ürünlerinin sağlıklı ve ekolojik bir ürün grubu olduğu bilincini yerleştirerek üretim ve tüketiminin artmasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, sektörel sorunlarla alakalı, üyeler aracılığıyla ilgili hükümetlerle çözüme yönelik çalışmalar yapmayı amaçladıklarını kaydetti.(AA)

hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Bakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, New York'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmede ABD-Türkiye ilişkileri dışında ayrıca, Karadeniz Tahıl Girişimi, İsveç'in NATO üyeliği ve Karabağ'daki son gelişmeler de ele alındı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]