Anasayfa / Dünya / Tarım ilacı üreticisi Monsanto’ya kansere sebep olduğu gerekçesiyle 80 milyon dolar ceza Türkiye de satışı halen serbest

Tarım ilacı üreticisi Monsanto’ya kansere sebep olduğu gerekçesiyle 80 milyon dolar ceza Türkiye de satışı halen serbest

Kaliforniya’da jüri tarım ilacı üreticisi Monsanto’yu, Türkiye’de de kullanılan RoundUp isimli ilacının kansere sebep olduğu gerekçesiyle 80 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Altı üyeden oluşan jüri ilacın kanserojen olabileceğine dair bir uyarı bulunmadığı gerekçesiyle üretici şirket Monsanto’yu suçlu buldu.

Jüri, Round Up ve birçok ot öldürücü ilacın ana maddesi olan glikofasatın kanserojen etkileri olduğu yönündeki bilimsel çalışmaları göz önünde bulundurdu.

Davacı 70 yaşındaki Edwin Hardeman, 26 yıldır yabani otlardan kurtulmak amacıyla Round Up kullanıyordu. Hardeman’a 2015 yılında bağışıklık sistemi hücrelerinde başlayan bir tür kanser olan ‘Hodgkin Dışı’ teşhisi konuldu. Hardeman, sonraki yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) glikofasatın kanserojen olabileceğini açıklamasının ardından Monsanto’ya dava açtı.

Geçen yıl Monsanto’yu satın alan şirket Bayer’den yapılan açıklamada, jürinin kararı hayal kırıklığı olarak nitelendirildi ve karara itiraz edileceği belirtildi.

Ocak ayında Fransa’da kullanımı yasaklanan Round Up hakkında açılmış 5 binden fazla dava bulunuyor.

Round Up, Türkiye’de ise kullanılmaya devam ediyor.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Potasyum Klorat Nedir?

Potasyum klorat, beyaz renkli kristalimsi bir katıdır. Potasyum klorat, yaygın oalrak potasyum klorür ve sodyum …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]