Anasayfa / Ekonomi / Tarım Bakanı: Zeytin üreticilerine destek

Tarım Bakanı: Zeytin üreticilerine destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege İhracatçılar Birliği Zeytin-Zeytinyağı Sektör Buluşma Toplantısı’nda konuştu. Pakdemirli, “İnşallah ilk defa dane zeytin üretimi yapan üreticilerimizi desteklemek için kilogram başına 15 kuruş destekleme primi ödemesi yapacağız” dedi.

Bakanlıkça yürütülen çalışmalarla, Türkiye’nin çok sayıda tarım ürününde, dünya lideri olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, bu alanlardan birinin de Bitkisel Üretim olduğunu söyledi.  Zeytin ve zeytinyağının da fındık, kayısı, incir gibi stratejik ürünlerin başında yer aldığını ifade eden Pakdemirli,  “2002’de 98 milyon ton olan toplam bitkisel üretim miktarı, 2019’da 119 milyon tona çıkarak; yüzde 20’lik bir artış göstermiştir. Sofralık zeytin üretiminde 460.000 ton üretim ile İspanya ve Mısır’ın ardından dünyada 3’üncü sıradayız! Zeytinyağı üretiminde ise, yaklaşık, 275 bin ton üretim ile İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus’un ardından dünyada 5’inci sıradayız!” dedi.

Son 17 yılda zeytinin üretim ve ekonomideki yerine gösterilen hassasiyeti de rakamlarla açıklayan Bakan Pakdemirli; “2002 yılında, 99 milyon zeytin ağacı varlığımız, bugün 178 milyon adede ulaşmıştır. 2001-2002 sezonunda, 65 bin ton olan zeytinyağı üretimi, 2018-2019 sezonunda, yüzde 197 artarak, 193 bin tona yükselmiştir. 2018 yılında, toplam 143 bin ton zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapılmış olup, 375 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Yani zeytin, ülke ekonomisine de anlamlı bir değer katmıştır” dedi.

2019’DA ZEYTİNYAĞINA 96 MİLYON LİRA PRİM ÖDEMESİ YAPILDI

Pakdemirli, 17 yıl boyunca zeytine verilen destek ve teşviklere de değinerek, “2002 yılında zeytinyağına 1,8 milyon Lira prim ödemesi yapılmışken, biz 2019 yılında 96 Milyon Lira prim ödemesi yaptık. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; 2006-2019 yılları arasında Zeytinyağı Üretimi ve Paketlenmesi konularında 146 projeye 66,5 milyon Lira hibe desteği sağladık. Bu projeler içinde İzmir ilinde 27 projeye 10,9 milyon Lira hibe verdik. Kırsal Kalkınma projelerimizle de 1.400 kişilik istihdam oluşturduk. IPARD Programı kapsamında da; Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler başlığı altında yer alan Katma Değerli Gıda Ürünleri kapsamında Sofralık Zeytin ve Zeytin Mamullerinin (sofralık zeytin, salamura, zeytinyağı vb.) üretilmesinde destek sağlıyoruz. Bu destek kapsamında; mevcut ve yeni yatırımlarda yapım işleri ve makine ekipman alımları ile hizmet alımları yer almaktadır” diye konuştu.

ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE MÜJDE!

Pakdemirli, “İnşallah ilk defa dane zeytin üretimi yapan üreticilerimizi desteklemek için kilogram başına 15 kuruş destekleme primi ödemesi yapacağız. Orman Genel Müdürlüğümüz aracılığı ile bugüne kadar 3 Milyonu aşkın zeytin ağacını ekonomimize kazandırdık! İnşallah bu ağaçlar optimum üretime geçtiğinde bugünkü bedelle ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]