Anasayfa / Dünya / Tarım Kredi Genel Müdürümüz çiftçinin haciz sorununu değil 500 marketi anlattı!

Tarım Kredi Genel Müdürümüz çiftçinin haciz sorununu değil 500 marketi anlattı!

Çiftçi borçları ciddi bir sorun oluştururken, Aralık ayı sonu itibariyle Türkiye genelinde borcunu ödeyemeyen çiftçinin ipotekli malları haczedilecek. NTV’de canlı yayın konuğu olan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, çiftçinin haciz sorunuyla ilgili hiçbir değerlendirmede bulunmazken, 500 marketle ilgili hedeflerini anlattı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, NTV’de yayınlanan Ekonomi Notları programının canlı yayın konuğu oldu. Programda çiftçinin öncelikli sorunu olan ve bu konuda ciddi bir beklentide olan çiftçi borçları gündeme gelmezken, Genel Müdür Poyraz, 500 marketle ilgili hedeflerini ve tarımsal girdi maliyetleri konularında değerlendirmelerde bulundu.

SABİT FAİZLİ KREDİ UYGULAMASI GÜBREDE DE HAYATA GEÇİRİLDİ 

Geçtiğimiz ay sertifikalı tohumda uygulamaya geçirilen yüzde 4 sabit faizli kredi uygulamasını gübrede de uygulamaya başladıklarını açıklayan Poyraz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ocak ayında Meclis gündemine getireceği sözleşmeli üretim modelinde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak aktif rol almak istediklerini söyledi.

‘GEÇMİŞ FAİZLERİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE YÜZDE 3.5 ÇOK İYİ BİR RAKAM’

Çiftçiye daha uygun maliyetle tarımsal girdi kullandırmak için Ziraat Bankası ile ortak çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Poyraz, gübre, sertifikalı tohum ve fidede uyguladıkları yüzde 3.5 sabit faizli kredi temininin geçmiş rakamlar düşünüldüğünde çok iyi rakam olduğunu söyledi.

GENEL MÜDÜR ÇİFTÇİNİN HACİZ SORUNUNU GÖRMEZLİKTEN GELDİ 

Poyraz’ın, canlı yayın programında çiftçinin haciz sorununu görmemezlikten gelmesi dikkat çekti. Çiftçinin ciddi bir beklenti içinde olduğu bilindiği halde, programda Poyraz, bu konuda bir değerlendirmede bulunmadı. Bilindiği üzere bazı bölgelerde kredi borçlarını ödeyemedikleri için çiftçinin ipotekli malları haczedilirken, Aralık’ın sonunda haciz işlemi bütün bölgelerde uygulamaya geçirilecek. Girdi maliyetleri ve yaşanan kuraklık gibi doğal afetlerden dolayı sıkıntılı günler geçiren çiftçi, borçlarının yapılandırılmasını bekliyor.

YEMDE 8 LİRA KAMPANYA SONA ERDİ

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yemde Ekim ayında başlattığı kampanyalı satışların sona erdiği öğrenildi. Kampanyalı satış kapsamında yemde çuval başına 8 lira indirim yapılmıştı. Fabrikadan bölgelere kampanyalı satışların sona erdiği belirtilerek, yeni fiyattan yem gönderilmeye başlandığı kaydediliyor.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]