Anasayfa / Tarım / Tarım arazilerini yok eden 9 sebep

Tarım arazilerini yok eden 9 sebep

Bakan Faruk Çelik çözüm üretmesi gereken bir makamdadır ve doğru politikalar tarım arazilerinin yok edilmesini engelleyebilir.

Bakan Faruk Çelik çözüm üretmesi gereken bir makamdadır ve doğru politikalar tarım arazilerinin yok edilmesini engelleyebilir. Ancak siyasi iktidarlar uyguladıkları neoliberal politikalarla çözüm değil sorunun kaynağı oluyor. Tarım arazilerinin yok oluş nedenlerini alt alta sıralarsak suçluyu bulabiliriz.

1- Tarım arazisi denilince toprak akla gelir.Toprak ise içinde yaşayan canlılarla birlikte bir bütündür. Bu canlılar toprağı bitkisel üretim için hazırlar. Ancak 60’lı yıllardan başlayarak ilaç ve gıda tekelleri tarafından “Yeşil Devrim” adıyla kamuoyuna sunulan ‘kimyasalların kullanımı’ topraktaki bu canlıları öldürmeye başlamış ve toprağın canlılığını zaman içinde yoketmiştir. Artık geriye toprak görünümlü ‘kum taneleri’ kalmakta bitkisel üretim zayıflamaktadır.
2- Sanayii tesislerinin tarım arazileri üzerinde kurulması.
3- Termik elektrik santrallarının ortaya çıkardığı kirlilik.
4- Jeotermal elektrik santralları için açılan kuyular ve bu kuyular açılırken doğaya salınan ağır metaller.
5- Tarım arazileri üzerine kurulan güneş enerjisi santralları.
6- Yerel ve yerli tohumlardan vazgeçilerek ‘hibrit tohumlar’ın teşvik edilmesi, bu tohumların aşırı su istemesi nedeniyle topraklarda meydana gelen tuzlanma.
7- Türkiye’de bölgede ve dünyanın farklı coğrafyalarında süren savaşlar.
8- Otoyol ve köprülerin yapımı için tarım ve orman arazilerinin yok edilmesi.
9- Konut yapımı için tarım arazilerinin seçilmesi.

 

www.birgun.net

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Üretici pamukta devam etmek için fiyatta revize bekliyor

Çukobirlik tarafından 18,5 lira olarak açıklanan kütlü pamuk alım fiyatına sektörden tepki geldi. Üreticiler, üretimin devamlılığı için kilogram fiyatının 29.34 liranın altında olmaması gerektiğini, bu fiyatlarla üretimin artmasının imkânsız olduğunu söyledi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]