Anasayfa / Genel / Susamlı simit üretimi bitiyor mu?

Susamlı simit üretimi bitiyor mu?

Susamın kilogram fiyatının geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 76,4 artarak 12 liraya çıkması susamlı simit üretimini durdurma noktasına getirdi.

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Başkanı Yalçın susam fiyatlarının geçen yıla göre arttığına dikkat çekti.

Yalçın, susamda dolardaki artıştan daha yüksek bir artış olduğunu belirterek, fiyatların üreticiyi yorduğunu ifade etti.

 piyasaya susam sürülmemesinin fiyatları etkilediğini söyleyen Yalçın, “Susamda stokçuluk yapanların önüne geçilmesi lazım. Gelen malları piyasaya sürmüyorlar. ‘Buraya da mal gelmiyor.’ diyorlar. Susamda yapılan stokçuluk üreticileri mağdur etti” diye konuştu.

Esnafın Mağdurluğunun Sebebi Susam

Yalçın esnafın mağdur olduğunu dile getirerek  “Şu an 100 gram simit 1,25 liradan satılıyor. Biz simide zam yapma taraftarı değiliz. Bu arada maya ve una da zam geldi. Esnafımız mağdur oluyor, bunun en büyük sebebi de susam” dedi.

Bu şekilde gittiği takdirde üreticilerin Ankara simidi üretmemeyi düşündüklerini açıklayan Yalçın susamın olmadığı ürünlere ağırlık verileceğini söyledi.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]