Anasayfa / Ekonomi / Son dakika: İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzuyor

Son dakika: İşten çıkarma yasağı 3 ay daha uzuyor

NTV ’den Ahmet Ergen ’in haberine kadar; İşten sonuç yasağı 3 ay daha uzatılacak.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek.

Kısa alıştırma ödeneği uygulaması model değişikliği ile devam edecek.

İşverene istihdamı koruması karşılığında özendirme verilmesi gündemde.

17 TEMMUZ ’DA BİTECEKTİ

Corona virüsü salgınında çalışanların negatif etkilenmesini en üye indirmek için 17 Nisan tarihinde firmalara 3 ay boyunca işten tümdengelim yasağı getirilmişti. Yasak normalde 17 Temmuz ’a değin devam edecekti. 3 aylık uzama ile birlikte yasaklanmış 17 Ekim ’e kadar uzatılmış olacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULANIYOR

Corona virüsü ile birlikte işten çıkarmalar yasak ve kısa egzersiz ödeneği hayata geçirilmişti. Bu süreçte çoğu işletme, kısa alıştırma ödeneği için İŞKUR’a dilekçe yapmıştı. Şirketler, 45 saat olan haftalık alıştırma saatinin üçte biri ya da içte iki alıştırma ücretinin İŞKUR kadar ödenmesi için başvuruda bulunabiliyor.

Kısa Egzersiz Ödeneği ’ni hak olabilmek için en az 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa Alıştırma Ödeneği başvurularında iş verinin çalışanlarla ilgili beyanı başlıca olacak.

Ücretsiz izne çıkarılan ya da pandemi gerekçesiyle işinden olan vatandaşların jurnal 39 TL olarak alacakları nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Mayıs Cuma başlamıştı. Ödemeyi almak için SGK ’nın işveren sistemi üzerinden başvuru formu gerçekleştirmek gerekiyor.

15 Mart 2020 tarihinden itibaren şirketleri göre ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar nakdi aidat desteğinden faydalanabiliyor. 15 Mart 2020’den itibaren işsizlik maaşı koşullarını sağlayamadığı için işsizlik maaşı alamayan vatandaşlar da nakit desteği alabiliyor. Jurnal 39,24 TL’lik destek ayda 1,177 TL yapıyor.

İLGİLİ HABERİŞKUR'da iş kalmadıİŞKUR’da iş kalmadı

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]