Anasayfa / Ekonomi / İthal ağaca vergi geldi

İthal ağaca vergi geldi

Yurt dışından getirilen bir takım ithal ağaçlarla mantar ağacından yapılan süsleme eşyaların gümrük vergilerinde büyük artışa gidildi. Yeni düzenlemeye göre, ilk önce halk kurumları ve belediyeler almak üzere çevre düzeni ya da kurumların bahçelerini ithal ağaçlarla bezemek isteyenler yüzde 19.5’e varan oranlarda gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

İthal ağacı fiyatı yüksek ışık halkası getiren düzenlemeden, külliye bahçesine yerli yerine ithal ağaç dikilmesini koşul koşan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da negatif etkilenmesi bekleniyor.

VERGİ YÜZDE 19.5’E YÜKSELTİLDİ

Bazı ithal ürünlerin gümrük vergisinin artırılmasını düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Uygulama görevi Ticaret Bakanlığı’na verilen yeni karara kadar, çıplak köküyle birlikte yurt dışından Türkiye’ye getirilen fidan ve ağaçlarla kozalaklı ve yaprak dökmeyen ağaçların gümrüklerden girişi sırasında getirilen ülkeye göre yüzde 15.5 ila yüzde 19.5 arasında değişen oranlarda gümrük vergisi alınacak.

Yeni karar öncesinde bu ağaçların ithalatına yüzde 2.4 ila yüzde 3.9 oranında gümrük vergisi uygulanıyordu. Buna tarafından vergisi yükseltilen ağaçların AB ülkelerinden ithal edilmesi halinde gümrük vergisi yüzde 2.4 yerine yüzde 15.5, diğer ülkelerden getirilmesi halinde ise yüzde 3.9 yerine yüzde 19.5 olacak.

Karar gereği Singapur’dan getirilen ağaçlara uygulanan yüzde 1.9’luk gümrük vergisi oranında ise değişim yapılmadı.

İthal olması durum koşuldu

Yurt dışına ciddi miktarlarda döviz çıkışına yol açan ithal ağaca getirilen gümrük freninin tam da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Elazığ’da yaptırdığı külliye bahçesine ithal ağaç dikilmesini durum koştuğu ihale haberlerinin yayımlanmasının ardındaki gelmesi uyarı çekti.

SÖZCÜ, Diyanet’in Elazığ’da yaptırdığı 58.7 milyon liralık külliyenin teknik şartnamesini ortaya çıkarmış ve Diyanet’in o şartnameye Harput Külliyesi’nin bahçesi için bütün ağaçların ithal olması şartını yazdığını kamuoyuna duyurmuştu.

Diyanet’in külliye bahçesine yerli yerine ithal ağaç dikilmesi yönünde hazırladığı ihale şartnamesine CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da büyük tepki göstermiş, ithal ağaç şartının Cumhurbaşkanlığı kadar 2018’de yayımlanan Tasarruf ve Yatırım Genelgesi’ne de aykırı olduğunu söylemişti.

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]