Anasayfa / Ekonomi / Sivas ’ta ‘Altın Kelebek ’ tehdidi!

Sivas ’ta ‘Altın Kelebek ’ tehdidi!

Divriği, İmranlı ve Zara ilçelerinde ormanlık alandan yerleşim yerlerine inen tırtıllar, alan halkını huzursuz ediyor. Kesintisiz üreyen tırtıllar, bölgedeki bitki örtüsüne de hasar veriyor.

Altın Kelebek olarak adlandırılan tırtıl, bıraktığı larvalardan çoğalarak bölgedeki tarım arazilerine zarar veriyor. Milyonlarca tırtıl kontrolsüz ve şipşak çoğalarak köylere değin iniyor.

Tırtıllar, Divriği ’nin kuzeyinde yer alan Çengelli Dağ, Deli Dağ, Gürlevik Dağı, Fıdıl Dağı ’ndan başlayarak kuzeybatı yönünü takip ederek, İmranlı ve Zara bölgelerine ulaşıyor.

Ağaçları kurutan tırtıllar, Divriği ’nin Kaledibi, Çamlık, Maltepe, Çitme, Ovacık ve Susuzlar köylerine değin geldi. İmranlı ’da Cogi Baba bölgesini istila eden tırtıllar, Zara ’nın Bolucan, Söğütözü, Evrencik, Kardere, Aşağı Mescit, Çaypınar köyleri ile mezralarına yayıldı.

Bölgede tahlil yapan Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, bölgeye 700 kuş yuvası asarak popülasyonunun azalmasını sağlamaya çalışıyor. Ayrıca tırtılların yumurta bırakmasını durdurmak için 11 aydınlatılmış tuzak kurulumu yapıldı.

“BAHÇELERİMİZİ VE BOSTANLARIMIZI ADAMAKILLI KURUTTU”

Divriği ilçesine emrindeki Kaledibi köyünde yaşamış Hüseyin Şimşek, yaşanan tırtıl istilasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

* Tırtıl ve larvaları, 3 sene önce ikâmetgâh yerlerine çok uzak bölgelerde, meralarda çok nadir de olsa görmeye başladık. Fazla önemsemedik.

* Daha sonraki yıllarda çabucak büyüyen tırtıllar bahçelerimize ve bostanlarımıza dek ilerledi. Bu sene de az daha evimize girecek seviyeye kadar yakınımıza geldi.

* Tırtıllar bahçelerimizi ve bostanlarımızı ayrintilariyla kuruttu. Tırtıllar rüzgarla birlikte toz yayıyor. Yayılan bu toz kaşıntıya neden oluyor.

Yeter Metin de şöyle konuştu:

* Geçtiğimiz yıl durumu fark ettik. Durumumu yetkililere bildirdik. Doğal ve sıradan olduğunu ifade ettiler. Bu sene fazla ve kontrolsüz gelişen tırtıl sürüleri, evlerimize değin ilerledi.

* Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ’ne durumu bildirdik. Ekipler, köyümüze gelerek incelemelerde bulundu. Köyümüze ‘sahra ’ diye adlandırdıkları bir ışıklandırılmış düzenek koydular.

* Yetkililerin söylediklerine tarafından, güneş enerjisi ile çalışan bu düzenek gece ışık yayıyor, ışığa toplanan kelebekler ölüyor. Ölen kelebekler yeni larva bırakamıyor.

* Sorunu bu yolla halledeceklerini belirten yetkililer, bölgeye kuş yuvaları yaparak keklik sayısını artıracaklarını söylediler. (DHA)

İLGİLİ HABERBüyükçekmece'de ortaya çıktı! İstila ettilerBüyükçekmece’de ortaya çıktı! İstila ettiler

Hakkında

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]