Anasayfa / Ekonomi / Çekten abonelik sözleşmesine yeni torba yasa yürürlüğe girdi

Çekten abonelik sözleşmesine yeni torba yasa yürürlüğe girdi

Uzaktan sözleşme imkanları ilk önce almak üzere ekonomi alanında bir takım düzenlemeler getiren torba yasa yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete ’nin bugünkü sayısında yer alan bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında 7247 sayılı kanun, 2020 ’de meydana gelen ve birçok ili etkileyen dört depremden zarar gören afetzedelere destek edilebilmesini, elektronik haberleşme hizmeti sunan kuruluşlarla finansal kuruluşların müşterileriyle yaptıkları işlemlerde sözleşmelerin elektronik ortamda düzenlenebilmesini, ödenmeyen çek bedellerine ilişkin borçlunun ödemesi ve alacaklının tahsil imkanının güçlendirilmesine karşın hükümleri kapsıyor.

UZAKTAN KREDİ KARTI SÖZLEŞMESİ

Yasa ile banka ve kredi kartları dahil almak üzere bankaların, iletişim alanında faaliyette yer alan firmalarının, mali kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin, yatırım kuruluşlarının ve portföy yönetim şirketlerinin kimlik doğrulanmasına olanak tanıyan uzakta iletişim araçları ile kontrat yapılabilmesine ilişkin yasal düzenleme getiriliyor.

İlgili kurumlara müşterilerle yüz yüze gelmeden, bedensel evrak ve ıslak imza kullanılmadan, günün teknolojisine yerinde öteki yöntemlerin de kullanılabilmesinin önü açılıyor.

ABONELİK İPTALİ ÇİLESİ BİTİYOR

Benzer şekilde uzakta iletişim imkanları için Elektronik Haberleşme Kanunu ’nda da düzenleme yapılıyor. Abonelik sözleşmelerinin feshedilmesi sürecinde abonenin talebinin yazılmış bildirilmesi koşulu kaldırılıyor.

HAPİSTEN ÇIKAN BORCUNU ÖDEYECEK

Yasa ile hem halk kurum ve kuruluşları ile halk sermayeli bankaların mali yıl içerisinde oluşabilecek ilave finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmek nedeniyle ihraç edilebilecek olan ikrazen özel düzen devlet iç borca girme senetleri için 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ’nda belirlenen limiti, 2020 yılı için ilgili kanunda belirlenen açılış ödeneklerinin %5 ’ine değin olacak şekilde artırılabilecek.

Öte yana öteki ulus bankalarına, bunların yan ortaklık ve iştiraklerine sağlanan istisnadan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ’nın da yararlandırılması amaçlanıyor. Bu şekilde ilgili Vakıfbank iştiraki Ulus İhale Kanunu ’na alt olmayacak.

Yasayla çek kanununda yapılan düzenlemeyle, karşılıksız çekten hüküm giyen birey, terhis tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek zorunda olacak. Kişinin, kalan kısmını bir yıllık sürenin bitiminden itibaren ikişer ay arayla 15 eşdeğer taksitle ödemesi durumunda, mahkemece, cinayet mahkumiyetinin tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilecek (REUTERS)

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]