Anasayfa / Haberler / ŞEKERDE ARZ FAZLALIĞI YAŞANABİLİR

ŞEKERDE ARZ FAZLALIĞI YAŞANABİLİR

Şeker Kurumunca, 15 Temmuz 2016 itibarıyla piyasaya arz edilebilecek durumda 300 bin tonun üzerinde pancar şekeri bulunduğu ve mevcut şeker stoklarının ülke ihtiyacını karşılamak için fazlasıyla yeterli olduğu bildirildi.

Kurum, arz edilebilir şeker miktarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şeker piyasasında son dönemde gözlemlenen fiyat hareketleriyle ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacının doğduğu belirtilen açıklamada, kurumun sektörü etkin şekilde izlediği ve oluşan ya da oluşabilecek durumlara ilişkin gerekli tedbirleri zamanında aldığı ifade edildi.

Bu çerçevede, kurum tarafından gerçekleştirilen izleme faaliyetleri kapsamında, 15 Temmuz 2016 itibarıyla piyasaya arz edilebilecek durumda toplam 300 bin tonun üzerinde pancar şekeri bulunduğu kaydedilen açıklamada, ayrıca güvenlik payı olarak hali hazırda stoklarda bulundurulan yaklaşık 100 bin ton B kotası şekerin iç piyasaya arzına izin verileceğine işaret edildi.

Türkiye’nin aylık şeker tüketiminin yaklaşık 155 bin ton olduğu ve 1 Eylül itibarıyla yeni mahsul şekerin piyasaya arzının gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, mevcut şeker stoklarının ülke ihtiyacını karşılamak için fazlasıyla yeterli olduğu vurgulandı.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]