Anasayfa / Ekonomi / SALÇALIK DOMATESTE VERİM DÜŞÜK

SALÇALIK DOMATESTE VERİM DÜŞÜK

İzmir’de, Ödemiş Ovası’nda salçalık domates sezonu açılırken, verimin düşük olması salçalık domates üreticisini zora soktu.

Ödemiş Ovası’nda, salçalık domateslerin erginliğe ulaşmasıyla sezon açıldı. Geçen yıllarda bir dönümde 20 tona yakın ürün alan üretici, bu yıl hayal kırıklığına uğradı. Üreticiler, aşırı sıcaklardan dolayı dönümde 10 tona kadar ürün alabilirken, üretim düşük olunca domates kilogram fiyatı da 25 kuruştan alınmaya başladı.

Moraller bozulmuş durumda

Bu durum, üreticiyi de üzdü. Üretim yapan Abdil Çavdar, sıkıntılı bir sürece girildiğini ifade ederek, ‘Ödemiş’te salçalık domateslerin olgunlaşmasıyla birlikte salçalık domates sezonu açıldı. Sezon açıldı ancak verim ve fiyat düşüklüğü üretici de moralleri bozmuş duruma. Geçen yıllarda 20 tona yakın ürün alınan yerden bu yıl domatesin olgunlaşma döneminde yaşanan hava sıcaklıklarından dolayı 10 tona yakın ürün alınabiliyor. Yani belli bir süre yaşanan mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıktan domates kökenlerinin etkilenmesinden dolayı verim düşük. Bugün toplanan ürün Ödemiş’teki salça fabrikalarını gidiyor. Zaten birçok tarladaki ürün anlaşmalı usul ile yetiştirilmiş durumda. Maalesef bu sezonda böyle, umarım önümüzdeki yıllarda domates böyle bir süreç yaşamaz. Üreticilerimiz ise domatesin 40 kuruş olması gerektiğini ifade ediyor.’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Haber

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Sokak röportajında muhalefet liderlerine skandal tehdit! Kılıçdaroğlu’nun avukatından açıklama geldi

Batman'da gerçekleştirilen sokak röportajında kendisini Hizbullahçı olarak tanımlayan bir şahsın muhalefet liderlerini "kafalarını kesmekle" tehdit ettiği görüntüler sosyal medyada infial yarattı. Videodaki skandal ifadeler sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, sosyal medya hesabından "Bu densiz hakkında derhal gereğini yapıyoruz. En ağır şekilde ceza almasını sağlayacağımıza emin olun! Böylesi ahlaksızların peşini bırakmayız!..." paylaşımında bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]