Anasayfa / Haberler / 1 KİLO BAL İÇİN 6 MİLYON ÇİÇEĞE KONUYORLAR

1 KİLO BAL İÇİN 6 MİLYON ÇİÇEĞE KONUYORLAR

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Ali Korkmaz, dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpan bal arılarının 1 kilo bal üretebilmesi için 40 bin arının 6 milyon çiçeğe konması gerektiğini söyledi.

40 bin arı 1 kilo bal üretmek için 6 milyon çiçeğe konuyor

1 kilo bal üretmek için 10 binlerce arının milyonlarca çiçeğe konduğunu dile getiren Korkmaz, ‘Bal arılarının, 1 kg bal üretebilmek için 40 bin arının 6 milyon çiçeğe konması gerekiyor. Bir kovan arı yarım kiloluk bal için 88 km kadar uçar. Bir işçi arı hayatı boyunca 1/12 çay kaşığı bal yapabiliyor. Bir arının dünyanın etrafında dolaşabilmesi için 2 yemek kaşığı ya da 25 gr bala ihtiyacı vardır. Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçekten nektar alıyor ve 100 bin km kanat çırpıyorlar. Bir koloni 1 kilo bal üretmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için 8 kilo bal tüketmektedir. Bunu yapabilmesi için kat ettiği yol yaklaşık olarak 6 kez dünya çevresinin dönülmesine eşittir. Bal arıları 260 gram nektardan 100 gram bal yaparlar. Toplanan nektarın yüzde 35’i bala dönüşür. Balda yüzde 18 su, yüzde 38 fruktoz, yüzde 31 glikoz, yüzde 1 sakkaroz, yüzde 7 diğer şekerler, yüzde 0,5 asitler, yüzde 0.26 ham protein, yüzde 0.17 ham kül ve yüzde 2.21 iz elementleri bulunur. Bir kovan yılda 80 kg bal tüketir’ şeklinde konuştu.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Danimarka’da, Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçak saldırılar bundan böyle cezasız kalmayacak

İskandinav ülkelerinde son zamanlarda Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçak saldırılara karşı, bölge ülkelerinden Danimarka harekete geçti. Danimarka'da Kur'an-ı Kerim ve kutsal kitapların yakılmasını yasaklayan kanun tasarısı kabul edildi. Kanuna göre, ülkede Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılması, bu kitaplara saldırılar ve dini değerleri hedef alan uygunsuz davranışlar yasaklanacak. Yasayı ihlal edenlere ise para cezası veya iki yıla kadar hapis verilebilecek.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]