Anasayfa / Ekonomi / Satın alma gücümüz AB ortalamasının yüzde 39 altında: Türkiye yoksullaşıyor

Satın alma gücümüz AB ortalamasının yüzde 39 altında: Türkiye yoksullaşıyor

Yukarı Çık

AB İstatistik Ofisi ’nin hazırladığı satın alma gücü verileri TÜİK göre yayımlandı. Buna kadar Türkiye 37 Avrupa ülkesi içinde satın alma gücü en yüksek 30 ’uncu ülke olabildi. Son 3 yıldır en sert değer kaybeden ülke Türkiye

Satın alma gücümüz AB ortalamasının yüzde 39 altında: Türkiye yoksullaşıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Avrupa Birliği İstatistik Ofisi ’nin (Eurostat) çalışması olan “2019 ’a ilişkin Satın Alma Gücü Paritesi” (SGP) verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna tarafından Türkiye ’nin satın alma gücü 37 Avrupa ülkesi içinde 30 ’uncu olabildi.

AB ORTALAMASININ YÜZDE 39 ALTINDA

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) göre açıklanan SGP ’ye kadar birey başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2019 yılı geçici sonuçlarına kadar 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 61 oldu ve AB ortalamasının yüzde 39 aşağı kaldı. Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Bağımsızlık Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 namzet ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke aralarında SGP ’ye göre en varlıklı ülke 261 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 31 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 161 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 69 aşağı değere sahip oldu.

Eurostat verilerine kadar ülkenin satın alma gücü son 3 yıldır düşüyor. 2017 ’de 66 puan olan ülkenin satın alma gücü 2018 ’de 64 ’e 2019 ’da ise 61 ’e geriledi. Türkiye ’nin satın alma gücü 2017 ’ye kadar yüzde 8 azaldı. Yüzde 8 ’lik satın alma gücü kaybı yaşayan diğer bir Avrupa ülkesi bulunmuyor. Böylece 2017 ile kıyaslandığında satın alma gücü en sert eriyen ülke Türkiye oldu. Satın alma gücü en fazla çoğalan ülke ise yüzde 5,9 ’luk artışla Karadağ oldu.

AVRUPALIDAN YÜZDE 32 DAHA EKSIK TÜKETİYORUZ

Kişi başına fiili kişisel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı. Karşılaştırmalarda bulunan 37 ülke arasında birey başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 135 ile Lüksemburg, en az ülke ise 40 ile Arnavutluk oldu.

CEBİNDE AVRO VARSA TÜRKİYE UCUZ ÜLKE

Türkiye ’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 40 oldu. Bu bedel, AB ülkeleri genelinde 100 Avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye ’de 40 Avro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

VERİLER ERDOĞAN ’I YALANLADI

AKP ’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın, 15 Kasım 2019 ’da Sosyal Güvenlik Kurumu Topkapı kampüsünde düzenlenen toplu başlangıç töreninde “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” açıklaması o dönem gündem olmuştu. Buna karşılık TÜİK ’in paylaştığı Eurostat verileri Erdoğan ’ı yalanladı. İskandinav ülkeleri Türkiye ’den asgari 2 kat daha zengin.

İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN SGP PUANLARI

►Lüksemburg: 261

►Norveç: 144

►Danimarka: 129

►İsveç: 120

►Finlandiya: 111

►Türkiye: 61

Hakkında

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]