Anasayfa / Ekonomi / Ayçiçeğinin çöpünü bile ithal ettik

Ayçiçeğinin çöpünü bile ithal ettik

Ayçiçeği kabuğunun piyasada tonunun 670 liradan satıldığını ve hayvanlara yem olarak verildiğini belirten Aygun, “Geçmişte kalorifer yakıtı olarak kullanılan pelet günebakan kabuklarının şu anda ise hayvanlarımıza yem olarak verilmesi, ülke tarımının geldiği noktayı da ortaya koyuyor. Yabancıların tarım ürünlerinden sonradan şu anda çöplerini de ithal ediyoruz. Türk tarımını bitirdiler” dedi

Aygun, iktidarın koronavirüs sürecinde ayçiçek ithalatının önünü başlatmak için gümrük vergilerini düşürdüğünü belirtti ve bir anlamda ayçiçeği çöpü olan günebakan kabuğunun ithal edilmesi sebebiyle ülke kaynaklarının yabancılara aktarıldığını söyledi. Hükümet 3 Nisan 2020’de ham gündöndü yağında yüzde 36 olan gümrük vergisi oranını 1 Şubat-30 Haziran tarihleri aralarında yüzde 30’a indirmiş, Kosova için ise sıfırlamıştı.

Tarım ve hayvancılıkta ithalatı değerlendiren Aygun, “İktidar kendi tarımını, çiftçisini yeterince desteklemediği için ülkeyi ithal tarıma, ithal ete hükümlü etti. Ülke toprakları abes dururken tonlarca buğday, arpa, mısır, kuru baklagil ithal ettiler. Adana’da karpuz hasadı başlarken, nisan ayında İran’dan karpuz getirdiler. Adanalı imalatçı derhal kan ağlıyor. Kendi üreticisine düşman, kendi tarımını bitirmeye istikrarlı bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

İlhami Özcan Aygun

DURMAK YOK İTHALATA DEVAM

İlhami Özcan Aygun, hayvancılığın da ithalata fakir ayla getirildiğini, bahşedilen sözlere karşın ithalatın devam ettiğini söyledi.

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin “Türkiye’nin ithalata ihtiyacı değil” dediğini hatırlatan Aygun, “Bakan sözünü unuttu, 2018, 2019 doludizgin hayvan ithalatı ile geçti. Cumhurbaşkanı korona sürecinde Türkiye’nin gıdada kendi kendine yettiğini açıkladı. Lakin bir hafta geçmeden nisanda Mersin Limanı’na 10 bin baş ithal hayvan geldi” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]