Anasayfa / Ekonomi / İçki pazarı salgında yüzde 40 daraldı

İçki pazarı salgında yüzde 40 daraldı

Pandemi süreci ile birlikte kapanan yeme içme mekanları ve turizm sektöründeki daralma, alkol sektöründeki dinamikleri de sil yeniden değişirdi. Karantinada geçen 2.5 ay boyunca içki pazarı yüzde 40 ila 50 aralarında daralırken, devletin bu alandaki ÖTV gelirleri de Şubat 2019’dan bu yanlamasına başta yüzde 10 oranında düştü.

Sektör tam bir dayanışma hali ile normalleşme sürecini ilerletirken, tekel ve market zincirlerinde gelişen sıradan yüzde 20’lik alkol satışları tüketicinin de istikamet değiştirmesi ile rakı, şarap gibi kategoriler ile üstteki segment ürünlere kaydı. 2020’nin bundan sonraki gidişatı için tüketicilerin mekanlara göstereceği ilginin büyük tartma taşıdığını kaydeden Mey İçki CEO’su Levent Kömür, sıradan koşullar aşağıda temmuz ayında yapılması gereken ÖTV zammının kritik bir karar olacağını kaydetti. Bu dönemi “topun nereye sekeceğini bilmiyoruz” sözleri ile özetleyen Kömür ile, karantina sürecini ve yeni normalleri konuştuk…

Sektör karantina sürecini nasıl geçirdi, son 2.5 ayda yaşananları özetler misiniz?

Adaptasyon ve dayanışma ile geçti son 2.5 ay. Tüketiciler de uyarlama gösterdi. Zincir mağazalar açıktı ve epeyce bir akın oldu. Zincir mağazalarda görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın sayısını azaltmadık, onlar da orada  mücadeleye devam etti. İkincisi tekel bayileri, tıpkı ziyaret etmeye devam ettik onları. Elimizden geldiği dek koruyucu malzemeler ile desteklemeye çalıştık.

Kapanan restoranlara umut vermeniz lazımdı. Benim ve arkadaşlarımızın en büyük mesaisi oradaydı. Dünyada neler olup bittiğini anlattık, konuşmaya çalıştık aramaya çalıştık onları. Muhakkak bir ticaret de var aramızda ve 100 milyon TL’ye kadar bir alacağımız vardı. Lokanta ve mekanlar kapandığı andan itibaren onları erteledik

Karantina sürecinde yeme içme mekanlarının kapanması ile restoran ve zincir marketlere bir yığılma oldu. Bu kanallarındaki satmak dağılımı nasıl değişti ve sektör ne değin küçüldü?

Toplamda sektör yani bizim gibi içki karşılayan şirketlerin oluşturduğu sektör diyelim, aşağı yukarı yüzde 40 ile 50 arasında küçüldük. Bizim sıradan satışların yüzde 15-20’si o dönemde kapalı olan yeme içme mekanlarına yapılırdı. Bu rakam şarapta yüzde 50’ye dek gider sıradan olarak. Yüzde 20-25’i ise gümrüksüz satış mağazalarına yaptığımız satıştır. Bunlar da kapandı.

Yüzde 5-10 arası ise Kıbrıs’ta yapılan satışlardı. Yani ortalamada kapanan iş alanları toplam satışların yüzde 50’si eder. Bu yüzde 50 sıfır oldu. Geri kalan yüzde 50’lik kısım ise zincir mağazalar ve tekel bayilerden oluşur. Zincir mağazalar ve tekel bayilerinde ise tekrar sıradan ve toplamda yüzde 20 büyüdü.

TOPUN NEREYE SEKECEĞİNİ BİLMİYORUZ

Yeme içme sektöründe açılışla beraber büyük ciro kayıpları veya hiç açılamadan kapanmalar bekliyor musunuz?

Topun nereye sekeceğini bilmiyoruz gerçekten. Ben iyi bir resim de çizebilirim kötü bir resim de çizebilirim. Covid-19 öncesi müşterilerimiz cuma cumartesi gidiyordu başlıca bu mekanlara. Şu Anda müdavim olunan meyhanede kısıtlamalardan nedeniyle 10 masa 5 masaya düştüğü için gün konusunda seçici olmasınlar. Çünkü kapasite azaldı.

Ben ilk olarak Beyoğlu’ndaydım sonra Kadıköy ve Beşiktaş’ta idim. Ne olursa olsun bu işletmeciler bir anlamda sturt up , girişimciler. Bu dinamikte en kayda değer şeylerden biri cesarettir ve cesaretlendirilmeleri gerekiyor. Kontağı çevirmek için para ve müşteriden önce cesarete ihtiyacı var bu girişimcilerin. ÖTV bizim sektörümüzde adı tüketim vergisi fakat üreticiden alınır. Bizim ötelediğimiz 100 milyon TL’nin 75 milyon TL’si devletin ÖTV’si. Ben onu ödedim zaten. ÖTV’nin alınma zamanlarında bir huzur sağlanırsa biz de onu yüzde 100 yansıtacağımızdan dolayı çok daha dar cesaretlendirebiliriz. Covid-19 süresince ÖTV’yi, 30 günde ya da peşin ödeme yerine yerine 90 gün sonrasına verelim biz de aynısını kendi müşterilerimize uygulayalım.

En manâlı meslek ortaklarınız arasında bulunan ve büyük darbe alan turizmdeki gelişmeler sizi nasıl etkiliyor?

Bize çok büyük etkisi olacak. Geçen yıllarda temmuzdan itibaren devletin ÖTV gelirleri artardı derhal artmayacak. Ne olursa olsun artmayacak. Çok ciddi bir daralma var. Talep miktar ve bir hizmet krizidir bu. Burada 3 kriz defalarca. Bu krizle insanların dolaşımı azaldı sosyal mesafe konuldu. Bu en çok hizmet sektörünü etkiler, hizmet sektörü insanların hareket etmesi üzerine kuruludur. Bizim hesabımıza göre, oteller bütün alkol sektörünün cin votka ve şarap işinin yüzde 20’sinden fazlasıdır. Bira gibi öteki kategorilerde de yüzde 10’unundan azdır.  Bu sektörde yavaş yavaş hareketlenme var fakat fazla düşük düzeyde.

SON 2 YILDAKİ İKİNCİ DÜŞÜŞ

2020 için devletin ÖTV gelirlerinde kadarlık bir kayıp laf konusu olabilir?

Pandemi öncesinde Ocak-mart aylarında içkiden alınan ÖTV yüzde 34 arttı. Martta biz 3 ay daha sonra satacağımız içkinin ÖTV’sini ödemiş oluyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri ocak ayında ÖTV’nin artırılmamış olmasıdır. Devlet ocak ayında ÖTV’yi artırmadığı için aidat gelirlerinde bir çoğaltma oldu. Satışlar arttı ya da düşmedi bu nedenle ücret gelirleri yükseldi.

Nisan ayında bütün pandemi etkisi ile geçen yıla kadar yüzde 10 düştü. Son 26 ayda içkiden gelen ÖTV gelirleri TL olarak ikinci defa düştü. Normalde her ay yüzde 20 artar bu rakam. Diğeri de şubat 2019’da idi.  Enflasyondan arındırılmadan söylüyorum bunu. Mayıs ayında ne olacağını bilmiyorum lakin en iyi ihtimal aynı gelir. Bundan daha sonra ne olacağını temmuz ayında ÖTV artışı yapılıp yapılmaması belirleyecek. ÖTV artışı yapılmazsa bunun etkisi fazla olur yapılmazsa bu nereye götürürse götürür. Sektörü temsilen devlete bir bilgilendirme yazısı sunumu gönderildi.

RAKI VE ŞARABA KAYIŞ VAR

Kriz ve olağanüstü dönemlerin de kendi normali ve dönüşümleri vardır. Pandemi döneminde ürünler aralarında ve satın alma alışkanlıklarında nasıl bir dönüşüm yaşandı sizin sekörünüzde?

Rakıda, garip bir şekilde daha üst segment ürünlere kayış oldu. Bunun da sebebi daha üst segment ürünlerin açık içki noktalarına kadar daha yerinde bir fiyata Tekel bayilerinde satılıyor olması.  İnsanların gelecekle dürüst kaygılarından ötürü de kesin bir kesimde halk müziği daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldi. bir de yemekle beraber içilen içki segmentine bir kayış var, ağırlıklarını artırdılar.

Üretim aşamasında herhangi bir sorun yaşanıyor mu ?

Şu an bulunduğum şirket tarıma dayalı bir şirket. Bizim şerbetçiotu, üzüm gibi ürünlerimiz var. Mevsimlik tarım işçileri önemli bir vaka. Yeniden Yapılanma Atölyesi bize ulaştı ve bir ihtiyaç haritası vardı. Biz de orada Manisa’da mevsimlik tarım işçilerinin hijyen ihtiyacını karşıladık.

Dünyanın en büyük rakı fabrikası Manisa’da. Elazığ’da şarap gerçekleştirmek için daha eksik üzüm almamız lazımdı ama ihtiyacımızın 2-3 katı kadar üzüm alacağız. Şarap yapamadığımızı etil alkol ve kolonya yaparız. 6 milyon şişelik kolonya yapılacak dek etil alkol verdik piyasaya. Bir kısmını maliyetine bir kısmını da ücretsiz olarak verdik. Mart’tan hazirana dek yalnızca bunun için çalıştı bu fabrika.

Levent Kömür

RAKI RİTÜELİNDEN KOPANA ÖZEL ÜRÜN

 

Piyasaya sunduğunuz ‘sulandırılmış rakı’ ya da ‘hazır rakı’ diyebileceğimiz ürününüz, sosyal medyada çok konuşuldu ve büyük tepkiler de aldı bir yanlamasına. Ürünün çıkış amacı ve fikri neydi?

Rakı nedir rakının adabı nedir bunu tartışmaya açmış oldu. Rakının ne olduğunu TEKEL’den miras Fahrettin Sanatçı, Özkan Ressam bilir, Alaşehir fabrikada, Nevşehir fabrikada senelerdir imal yapan ırk. Rakı masası bu toplumu yatay keser. Oraya gittiğinizde holding patronu da tersane işçisi de oradadır. Çünkü öbür diye bir kavram yoktur. Rakı masası rakı içmeyeni de kabul eder. Bu ürünümüz ben rakı değilim diyor.

Bu distile anosonlu içki. Bu ürünün amacı şu, rakı ritüelinden vazgeçmek istemeyen ama pratiklik ya da erişilebilirlik problemi çeken kişilere alternatif karşılamak. Imal şekli itibarıyla cine benziyor ardıç yerine anason koyuyoruz. Rengi rakıya benziyor, tat olarak diğer anasonlu içkilere benziyor, uzo arak gibi. Bu Türkiye’de yıldız anasonla üretilen ilk ürünlerden. Bizim öğüt ettiğimiz fiyat 35 TL. Bu kadar büyük bir sevinçle karşılaşılacağını bilmiyorduk. Evinde açık rakı yapan evinde imal yapan rakı severler bunu ayakta alkışladı. Fazla ciddi bir kent yoksulluğu var. Son 2 yılda fazla fazla işçi ve emekli rakıdan uzaklaştı. bir de burada Tekel bayileri kaybetmişti. Şimdi Tekel bayinin de gelirini artıran bir ürün bu.

4 MİLYON TL’LİK SİFTAH ATTI

Türkiye genelinde az çok 4000 rakı ağırlıklı restoran var. Bunların 2500 kadarı meyhane. 1 Haziran’dan itibaren sahadaki ekiplerimiz teker teker dolaşmaya başladı tüm noktaları. Biz şirket olarak devraldığımız sosyalleşme kültürü var ve bu mirasın parçalarından biri siftah kavramıdır. Her noktaya gidiyoruz bir masa rezervasyon yaptırdık ve parasını ödedik. Alt ancak 100 masalık bir yerde 1 masa nedir ama 10 masalık bir yerde 1 masa önemlidir. 1 masadan kazanacağı 1000 TL bir şey değil lakin Türkiye genelinde 4 milyon TL’lik bir bütçe ayırdık.

Hakkında

Diğer Haber

Google 5 milyar dolar tazminat ödeyecek

California Kuzey Bölge Mahkemesindeki belgelere göre Google, çevrim içi gezintilerde anonim seçeneğini kullandığı halde bilgileri …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]