Anasayfa / Dünya / Mantar üretiminin ‘Sultan’ı oldu

Mantar üretiminin ‘Sultan’ı oldu

İzmir’de üniversiteden mezun olmasının ardından iş bulamayan 24 yaşındaki Büşra Sultan Aydın, iki yıl önce Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı hibe sayesinde istiridye mantarı yetiştirme tesisi kurarak, kendi işinin patronu oldu.

Yaklaşık iki yıl mesleğine uygun iş bulamayan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek bilgi aldı. Görevlilerin yüksek geliri olduğu için istiridye mantarı yetiştiriciliği yapması konusundaki önerisini dikkate alan Aydın, bir lokantaya giderek hayatında hiç tatmadığı istiridye mantarının nasıl bir şey olduğunu öğrenmek üzere sipariş verdi. Aydın, yetiştirmek için proje hazırlayıp, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurdu. Projesi onaylanan ve “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 30 bin lira hibe desteğine hak kazanan Aydın, iki yıldır ortalama 10 ton ürün yetiştiriyor.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

İstanbul’da yağmur: Trafik kilit, seferler iptal

İstanbul'da yağışlı havanın etkisiyle birlikte Kadıköy D-100 karayolu üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Trafik yer yer durma noktasına geldi. İBB verilerine göre trafik yoğunluğu yüzde 65 olarak ölçümlendi. Öte yandan kentte bazı vapur seferleri de iptal edildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]