Anasayfa / Ekonomi / Kooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye’ye satıyor

Kooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye’ye satıyor

Bursa’da bin 600 rakımlı dağ köyünün başarısı herkese örnek teşkil ediyor. Kooperatif kuran Keles ilçesinin Sorgun köyü sakinleri, yaylada otlattıkları hayvanların sütünü doğal peynir haline getirip Türkiye‘ye satıyor.

Kooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye'ye satıyor

KİLOSUNU 35 LİRADAN SATIYORLAR

Dağ yöresinde yer alan köy, Bursa şehir halkı merkezine 80 kilometre mesafede. Sorgun köyü havası ve birbirinden hoş yaylalarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Burada yaşamış köylüler, dağlarda otlattıkları hayvanlarından sağdıkları koyun ve inek sütleriyle köylerinde kurulan mandırada kendi peynirlerini kendileri yapıyor. Doğal yollarla yaylada otlayan hayvanların sütleriyle üretilen peynirler o kadar nefis ama, bu peyniri elde etmek için birçok vilayetten köye insan geliyor. Köylüler günde 420 kilo peynir üretip bu peynirleri bir sene olgunlaşmaya bırakıyor. Köylüler doğal peynirlerini kilosunu 35 liradan satıyor. 7 kilo sütten 1 kilo peynir ortaya çıkıyor.

Kooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye'ye satıyor

KAPIŞ KAPIŞ SATILIYOR

Sorgun Derneği Başkanı Muharrem Ulutaş, “Köyümüzün yaylalarında üretilen peynirler tamamen doğal. Bin 600 rakımlı yaylalarda otlayan hayvanlardan sağdığımız sütle peynir yapıyoruz. Bu peynirler bir takvim doğal olgunlaşmanın ardındaki satışa çıkıyor. Hemen kapışılıyor. Çünkü doğal ve çok nefis. Bu peynirleri köy kooperatifi olarak üretiyoruz. Birçok ilden köyümüze peynir almaya geliyorlar. Kilosu 35 lira” biçiminde konuştu.

Kooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye'ye satıyorKooperatif kuran köylüler ürettikleri peynirleri Türkiye'ye satıyor

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]