Anasayfa / Ekonomi / ‘İşten çıkarma yasağı uzatılsın ’

‘İşten çıkarma yasağı uzatılsın ’

CHP, 17 Temmuz’da sona erecek olan işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılmasını istedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümete 12 maddelik hesaplı önlem paketi çağrısında bulundu ve ‘’Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin ücretleri sonradan yararlanacakları işsizlik ödeneğinden mahsup edilmemeli, koşullar arasında yer alan 3 yıl 450 gün prim ve 60 gün aralıksız hizmet şartına da son verilmelidir” dedi.

GIDADA VERGİ KALKSIN

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 132 milyar lira olduğunu hatırlatan Ağbaba, ücretsiz izne çıkartılan işçilere bu süreçte en düşük aidat düzeyinde aylık 2 bin 324 lira ödeme yapılmasını da istedi. Pandemi sürecinde faaliyetleri durdurulan 252 bin 690 iş uygun çalışan 2 milyon 413 bin kişinin kazanç kayıplarının devlet kadar işsizlik sigorta fonundan karşılanmasını önerdi. Ağbaba şu taleplerde de bulundu:

– İşsizlik Sigortası Fonu yalnızca çalışanlara atama edilmelidir. İşverenler ve halk bankalarına özendirme olarak kullanılmasının önüne geçilmelidir.

– Tescil dışı çalışıp işini kaybeden işçilere de en düşük aidat düzeyinde takviye sağlanmalıdır.

– Bütün yurttaşların geçimini sağlaması için aile sigortası uygulaması hayata geçirilmelidir. -Esas tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır.

– Baştan Savma ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine bütün yurttaşların geçimini sağlaması için aile sigortası uygulaması hayata geçirilmelidir.

Veli Ağbaba

‘ASGARİ ÜCRETİ ERİDİ YENİDEN BELİRLENMELİ ’

Veli Ağbaba, yılbaşında net 2 bin 324 lira olarak belirlenen en düşük ücretin alım gücünün yılın yarısına gelmeden düştüğünü belirterek, “En Az Vergi Saptama Komisyonu 2020 yılı için 2. kere toplanmalı, en düşük ücret çalışanlar için baştan belirlenmelidir. En Düşük ücretten ücret kesintisine de son verilmelidir” dedi.

Ağbaba, salgın nedeniyle gelir kaybı yaşamış yurttaşların kira, fatura ve kredi borçlarının hükümet kadar karşılanması gerektiğine de uyarı çekerek, “Covid-19, iş kazası ve iş hastalığı kapsamına alınmalıdır” dedi.

Hakkında

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]