Anasayfa / Ekonomi / Fatura borcu olan dikkat! 1 Temmuz ’dan itibaren…

Fatura borcu olan dikkat! 1 Temmuz ’dan itibaren…

Türkiye’de, corona virüsü salgınıyla birlikte uygulanan kısıtlar 1 Haziran’da büyük ölçüde kaldırıldı. Normalleşme süreci resmi olarak başladı. Enerji sektörü de bu sürece eklemlenmek üzere egzersiz yapıyor. Salgın döneminde ödenmeyen elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili “esnek” bir politika izlendi. Ev aboneleri ile 1000 TL’ye kadar borcu yer alan minik işletmelerin elektrik ve doğal gazı kesilmedi.

Habertürk ’deri Olcay Aydilek ’in haberine tarafından; Elektrikte ve gazda, 1 Temmuz’da salgın öncesi döneme geçilecek. Bu tarihten itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin yönetmelik eksiksiz uygulanacak.

FATURA KESİLMESİ GÜNDEME GELEBİLECEK

Peki, bu ne anlama geliyor? Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK),elektrik ve doğal gazda fatura okuma ve tahsilat yönetmelikleri uygulanacak. Tüketimler, 25 günden eksik 35 günden fazla süreyle ölçülemeyecek. Öngörülen sürede (ve ardından yapılacak ek bildirimlere rağmen) borcunu ödemeyen abonenin elektriğinin ve gazının kesilmesi gündeme gelebilecek.

Sektör temsilcileri, pandemi döneminde elektrik ve gazda tahsilatların belli bir arz düştüğünü belirterek, normalleşmeyle birlikte keza tahakkuk hem de tahsilatın artabileceğine dikkat çekici etti.

Sektör temsilcileri, enerji talebine ilişkin bir soruyu da, “1 Haziran’la birlikte ilk olarak şehirlerarası seyahat yasağı edinmek üzer kısıtların kayda değer bir bölümü kaldırıldı. Restoranlar, cafeler, lokantalar, berberler baştan faaliyete geçti. Alış veriş merkezleri açıldı. Sanayi sektöründen de bir tedarik ek istek var. Otellerin de elektrik talebinin aşama safha artması bekleniyor” dedi.

BORÇ NE DEK?

Ocak-nisan döneminde doğal gaz yayma şirketlerinin ev ve ticarethane abonelerinden tahsil edemediği miktar 795 milyon TL. Bunun, 569.3 milyon TL’lik bölümünü konut aboneleri oluşturuyor.

Sadece nisan ayında laf konusu tüketici grubundan tahsil edilemeyen tutar 359 milyon TL (İstanbul Gaz Dağılım AŞ öteki adıyla İGDAŞ dahil yok).

Peki, elektrikte şart ne? Elektrikte de ayrıca tahakkukun keza de tahsilatın düştüğü belirtiliyor. Tahsilatın, salgın öncesine göre yüzde 10’lar düzeyinde gerilediğini aktaran sektör temsilcileri, “Türkiye’de, 21 elektrik yayma bölgesi var. Her bir bölge kendi hesaplarını yapıyor. Bir Takım bölgelerde tahsilat daha düşük seyrederken, bazılarında daha yüksek… Bütün bölgelerin tahsilat açığı konsolide edilmediği için toplam miktar atamak çok zorlama” dedi.

İLGİLİ HABERKıyasen fatura düzenlemesi ne demek?Kıyasen fatura düzenlemesi ne seslenmek?

 

Hakkında

Diğer Haber

Çiftçi kayıt sistemi kaldırılıyor

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 4.’ncü maddesi kabul edildi. Buna göre, tarımsal destekleme ödemelerinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yerine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği yeni kayıt sistemi esas alınacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]