Anasayfa / Ekonomi / Helen Yayı ’nda 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Helen Yayı ’nda 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Çalışmalarını Antalya ’da yürüten jeofizik mühendisi Atakan Yüklü, Akdeniz ’de özellikle Girit Adası bölgesinde yer sarsıntısı fırtınaları olduğunu kaydetti. Yüklü, bölgede oluşan artçı depremlerin etkisiyle Akdeniz ’de yer alan Helen Yayı Fay Hattı ’nda 7 büyüklüğünde yer sarsıntısı beklendiğini açıkladı.

Leonardo da Vinci ’nin 1489 yılında Rodos yakınlarında meydana gelen büyük zelzele notlarını anlatan Atakan Yüklü, Adalya yani Antalya yakınlarında bir deprem olduğunu, denizde bir yarık açıldığını ve 3 saat içerisinde içinin dolduğunu, ardından denizin eski haline döndüğünü söyledi.

Atakan Yüklü, Akdeniz ’de oluşabilecek deprem sonrası tsunami etkisiyle Antalya ’nın bilhassa Kumluca, Finike, Kaş, Alanya ve Aksu kıyı kesimlerinin zarar göreceğini anlattı. Yüklü, corona virüsü nedeniyle kurulan Sağlık Bilim Kurulu gibi mümkün bir depreme karşı özenli olunup Deprem Bilim Kurulu kurulması gerektiğini söyledi.

Foto: DHA / Akdeniz ’de 7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı beklendiğini ifade eden Atakan Yüklü, Deprem Bilim Kurulu kurulması önerisinde bulundu.

AKDENİZ ’DEKİ DEPREMLER, ANADOLU ’DAKİ LEVHALARI SIKIŞTIRIYOR

Özellikle Girit Adası bölgesinde meydana gelen artçı depremlerin gerçekten bir zelzele fırtınası olduğunu anlatan Atakan Yüklü, şunları söyledi:

* Tarihsel dönemde bu bölgede Helen Yayı dediğimiz Girit Adası ’nın olduğu kısımdan Afrika Levhası, burada Anadolu ve Anadolu ’nun altına dürüst dalıyor. Levhalar sıkışıyor.

* Burada üretilen depremler ileride daha büyük depremlerin habercisi. Çünkü tarihsel sürece baktığımızda bugün bu bölgede 7 ’nin üzerinde büyük depremler olmuş ve hatta 3-5 metre yüksekliğinde tsunaminin oluştuğunu görüyoruz. Antik kentlerin hepsinde bunlar görülmüştür.

DEPREM SONRASI OLUŞAN YARIK 3 SAAT İÇİNDE DOLDU

Leonardo da Vinci ’nin 1489 yılında Rodos yakınlarında meydana gelen depremi gözlemlediğini anlatan Atakan Yüklü şunları kaydetti:

* Bu bölgedeki depremin şiddetini Leonardo da Vinci ’nin notlarında görebilirsiniz. Antalya yakınlarında, Adalya olarak bahsediyor.

* Antalya yakınlarında bir yer sarsıntısı olduğunu ve denizde ortaya çıkan yarığa 3 saat her tarafında deniz suyunun dolduğunu, gerisinde denizin eski halini aldığını yazıyor.

* Bu zelzele sonucunda şu an Kekova Batık Kent ’i sular aşağı görüyorsunuz. Kırsaldaki yığın yapılarımızdan kurtulmamız gerekiyor.

* Çünkü kırsaldaki yapılar mümkün bir deprem şiddetini kaldıracak güçte değildir. Bataklık zeminlerde sıvılaşmanın yüksek olduğu Kumluca, Finike, Alanya ’daki ova kısımlarımızda sahil kesimdeki yapıların şimdi iyileştirilmesi ve incelenmesi gerekiyor” diye konuştu.

DEPREM BİLİM KURULU ÖNERİSİ

Atakan Yüklü şunları söyledi:

* Bu bölgede zelzele olacak mı olmayacak mı tartışmasından ziyade Antalya ’nın sahil kesiminde Kumluca, Finike, Kaş, Alanya ve Aksu ’nun sahil kesimlerinde 1999 yılı öncesi çoğu yapının şu anda jeofizikçiler tarafından incelenmesi gerekiyor.

* Bunlar içinde büyükşehir belediyeler nezdinde ‘Zelzele Bilim Kurulu ’ oluşturulması gerekiyor. Zelzele Bilim Kurulu ’nda yer bilimciler, jeofizik, jeoloji mühendisleri, kazıbilimci ve tarihçiler de bulunmalıdır.

* Zelzele öncesi ve sonrası neler yapılması gerektiği, bir zemin haritası çıkartılması gerekiyor. Bu sayede olabilecek depremleri asgari hasarla atlatabileceğimizi düşünüyoruz.

* Deprem Bilim Kurulu sayesinde ileride oluşacak depremler için tedbirimizi alacağımızı düşünüyorum. (DHA)

Hakkında

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]