Anasayfa / Haberler / Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan Açıkladı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan Açıkladı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanacak 2016 ürünü tahmini fındık rekoltesi rakamının gerçekçi olacağına inanıyor ve güveniyoruz.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanacak 2016 ürünü tahmini fındık rekoltesi rakamının gerçekçi olacağına inanıyor ve güveniyoruz.” dedi.

Karan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de fındık üretimi yapılan bölgelerde bakanlığa bağlı müdürlüklerin oluşturduğu komisyonların tahmini rekolte tespit çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Kendilerinin de yakından takip ettikleri çalışmaların ay sonuna kadar tüm illerde tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Karan, “Giresun’daki arazi incelemelerinde odamızın da görevlisi var. Yine diğer illerdeki oda başkanlarıyla sık sık görüşüyoruz ve durum değerlendirmesi yapmaktayız.” diye konuştu.

Rekoltenin bu yıl ilk kez bakanlık tarafından açıklanacağına dikkati çeken Karan, kendilerinin yıllardır bu uygulamayı savunduklarını belirtti. Karan, şunları kaydetti:

” Türkiye genelinde tespit çalışmaları devam etmekte. Komisyonlarca bahçeler karış karış gezilerek bilimsel ve son derece şeffaf bir ortamda sayım yapmaktalar. Her sezon öncesi olduğu gibi bu yılda bazı kurumlar rekolte açıklamasında bulunmaktalar. Yeni sezon öncesi rekolteyi yüksek göstererek fiyat üzerinde baskı oluşturulmak isteniyor. Bu yıl da aynı senaryo oynanmak istenmekte. Kurumlarca açıklanan rakamların nasıl tespit edildiği tam bir muamma. Gerçekliğiyle ilgili somut kanıt ortaya koyamıyorlar. Üreticilerimizden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı dışında rekolte açıklayan kurumlara itibar edilmemesini istiyoruz. Rekolte açıklamaya en yetkili kurum bakanlıktır. Onların rakamı gelecek yılın durumunu en iyi şekilde ortaya koyacaktır. Biz bakanlığın açıklayacağı rakamın gerçekçi olacağına inanıyor ve güveniyoruz.”

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

ALUMİNYUM TOZU KULLANIM ALANLARI

Alüminyum Tozu, kendine has özellikleri ile çok çeşitli sektörlerde yüzlerce farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılmaktadır. …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]