Anasayfa / Genel / Genç kızlar bu hasat yüzünden evlenmek istemiyor

Genç kızlar bu hasat yüzünden evlenmek istemiyor

Türkiye’nin önemli çiçek bamyası üretim merkezlerinden Amasya’nın Taşova ilçesinde çiftçileri  bir hayli zorluyor.Hasadı devam eden bamyalar zahmetli bir üretim sürecinden geçiyor.

 Sabahın erken saatlerinde toplanan ve iğne yardımı ile tek tek ipe dizilerek kurumaya bırakılan minik bamyalar, üreticilerin uzun zamanını alıyor.

Geçmiş yıllarda kilosu altın fiyatlarıyla yarışan çiçek bamyasının kurumuş halinin kilosu pazarda bu yıl 120 lirayı buluyor.

Taşova ilçesine bağlı Çaydibi köyünde bamya üreticiliği yapan 69 yaşındaki Osman Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bamya üretiminin emek ve sabır isteyen, zahmetli bir iş olduğunu söyledi.

Çiçek bamyasının genellikle kurutularak değerlendirildiğini belirten Güneş, günlük toplanması gereken ürünün dalında kaldığında değerini kaybettiğini ifade etti.

Nisan ayında ekimi yapılan bamya, yaklaşık yirmi gün sonra topraktan çıkıyor ve en az üç sefer çapasını yapıp gübresini de attıktan sonra haziran ayından kasım ayına kadar toplandığını belirten Güneş sözlerine şöyle devam etti:

“Çok zor bir ürün. Sabah saat beşte tarlaya gelip öğle saatlerine kadar toplayacaksın daha sonra evde özel iğnesi ile ipe dizildikten sonra bir bezle sarılıp akşam üzeri çiçekleri temizlendikten sonra güneş almayan bir yere asılarak kurumaya bırakılacak. Kuruyan bamya altın gibi sarı oluyor. Çiçek bamyasını günlük toplamak zorundasın. Cenazen dahi olsa mutlaka birileri veya en azından komşular tarafından toplanacak. Toplanmayan bamya kaval dediğimiz büyük oluyor onun da değeri olmuyor.”

GENÇLERİN GÖZÜ KORKMUŞ

Çiçek bamyası üretiminin gençlerin gözünü korkuttuğunu, kızların evlilik tercihlerini bile etkilediğini söyleyen Güneş,

“Gençlerimiz bamyanın zor olmasından dolayı evlenecek kız bulmakta zorlanıyor. Kızlarımız ya bamya işi olmayan yerin genci veya okumuş gençle evlenmek istiyor. Bamyanın zorluğu yüzünden kız bulmak da mesele haline geldi. Bekarlar da kalmış oluyor” diye konuştu.

Son iki yıla göre bu yıl verimden memnun olduklarını ancak fiyatlardan memnun olmadıklarını ifade eden Güneş, “Şu anki bamya fiyatlarından memnun değiliz. Pazarda bamya fiyatları 90 lira civarında. Bir ara 120 liraya kadar çıkmıştı ancak kilosu 150 lira bile olsa çekilen zahmet ve zorluğa göre yine de az daha fazla olması gerekir” diye ekledi.

(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]