Anasayfa / Genel / Genç çiftçilere 7 milyon lira hibe

Genç çiftçilere 7 milyon lira hibe

Genç çiftçilere,”Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında  235 proje desteklenerek 7 milyon lira hibe destek verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının, genç çiftçilerin projelerine 30 bin lira hibe desteği sağlanmasını öngören “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” Çorum’da da yoğun ilgi görüyor. Önceki yıllarda 448 çiftçinin projesinin desteklendiği kentte, bu yıl 2 bin 900 proje için başvuru yapıldı ve bunlardan 235’i desteklenmeye değer görüldü.

Programın hem 18-40 yaş grubundaki genç nüfusun köye dönüşünün teşvik edilmesi hem de tarımsal üretime katkı sağlanması hedefi doğrultusunda söz konusu 235 proje için 7 milyon lira hibe destek verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Çorum İl Müdürü Orhan Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, programa başvuruların her geçen yıl arttığını söyledi.

Uygun bulunan her bir proje için 30 bin lira hibe destek sağlandığını belirten Sarı, “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” ile kırsal nüfusu yerinde tutmanın ve buralarda yaşayan vatandaşların gelir getirici faaliyetlerini artırmanın hedeflediğini ifade etti.

Sarı, “Bakanlığımızın belirlediği birtakım kriterler ve bu kriterlere göre puanlama sistemi var. Örneğin kişinin şehir merkezine olan uzaklığı, köy nüfusu, çiftçinin kadın olması, şehit ve gazi yakını olması, tarımsal eğitim kurslarına katılmış olması gibi kriterlere göre en yüksek puanı alan çiftçilerimiz hibe desteği almaya hak kazanıyor.” dedi.

Çorum’da 2 bin 900 genç çiftçinin kendilerine başvurduğunu ve bunlar arasından hayvansal ve bitkisel üretim konulu 235 projenin desteklenmeye değer görüldüğünü anlatan Sarı, “Hibe desteği almaya hak kazanan çiftçilerimiz tümüyle sözleşme imzaladıktan sonra hibe edilecek hayvanları seçip, çiftçilere teslim edeceğiz. Hibe alan çiftçilerimizi 3 yıl süreyle takip ediyoruz.” diye konuştu.

(AA)

Hasatdergisi.com

 

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]