Anasayfa / Dünya / “Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası” kabul edildi

“Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası” kabul edildi

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında İrlanda’dan tarihi bir adım geldi. Parlementoda oylanan “Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası” kabul edildi.

İrlanda Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme yasası ile önemli kararlar aldı. Dünyada fosil yakıtlardan yatırımlarını tamamen çeken ilk ülke oldu. Ayrıca bu kararla  artık kömür, petrol veya gaz ile enerji üreten yeni tesis kurmama kararı aldı.

Kampanya 2 yıldan fazla sürdü ve sonunda parlamentodan geçti.Yeşil Gazete’nin The Guardian’dan aktardığına göre,  Fosil Yakıtlardan Yatırımı Geri Çekme Yasası, bağımsız milletvekili Thomas Pringle, Trocaire (İrlandalı uluslararası kalkınma kuruluşu), sivil toplum kuruluşları, aktivistler, öğrenci grupları ve Küresel Yasal Eylem Ağı’nın (GLAN) iki yıldan uzun süredir yürüttüğü kampanyanın sonucu olarak yasallaştı.

Yasa muhalefet partileri  tarafından da desteklendi.

Yasa, İrlanda Stratejik Yatırım Fonu’nun (ISIF Varlık Fonu) küresel fosil yakıt şirketlerindeki yatırımlarını 5 yıl içinde çekmesini zorunlu kılıyor.

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]