Anasayfa / Genel / “Fındıkta yüzde 70 kayıp var”

“Fındıkta yüzde 70 kayıp var”

Ordu’da yaşanan sağanak yağış, Fatsa, Ünye, Perşembe, İkizce ve Aybastı ilçelerinin kırsal bölgelerinde sele neden oldu. Üreticilerin topladığı bahçelerde bulunan tonlarca fındık, sel suları ile birlikte derelere süreklendi.

Ordu’da sağanak, Fatsa, Ünye, Perşembe, İkizce ve Aybastı ilçelerinin kırsal bölgelerinde sele neden oldu. Sel nedeniyle bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Yollarda hasar oluştu.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilen ağaçlar, yolları kapattı.

Sel suları ile birlikte taşınan taş ve ağaç parçaları araçlara zarar verdi. Fındık bahçelerinde zarar oluştu.

Üreticilerin topladığı bahçelerde bulunan tonlarca fındık, sel suları ile birlikte derelere süreklendi.

Fatsa’ya Güneydoğu Bölgesi’ndeki illerden gelen mevsimlik fındık işçilerinin çadırlarının bulunduğu bölge de sel suları altında kaldı. İşçiler çadırlarını bırakıp yüksek kesimlere çıktı.

Öte yandan İkizce ilçesinde deredeki su seviyesinin yükselmesiyle sel sularına kapılan bir yavru karaca da vatandaşlar ve itfaiyenin çalışmasıyla kurtarıldı.

Ordu Valiliğinden yapılan açıklamada Ordu’daki sel sonucu Fatsa ilçemizin Eskimadendüzü mevkinde bulunan mevsimlik tarım işçileri alanındaki 400 fındık işçisi, Demirci Mahallesindeki 150 fındık işçisi tahliye edilerek, ilçedeki spor salonlarına yerleştirilmiştir” denildi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Fındıkta yüzde 70 kayıp var” açıklamasında bulundu.

(Bloomberg)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]