Anasayfa / Haberler / Fındık Üreticisine Verilen Destek 5 Milyar Lirayı Aşıyor

Fındık Üreticisine Verilen Destek 5 Milyar Lirayı Aşıyor

Hükümetin 2009’da uygulamaya koyduğu “Yeni Fındık Stratejisi” kapsamında fındık üreticilerine yapılan alan bazlı desteklerin tutarı, bugün başlayacak ödemelerle 5 milyar lirayı aşacak.

Hükümetin 2009’da uygulamaya koyduğu “Yeni Fındık Stratejisi” kapsamında fındık üreticilerine yapılan alan bazlı desteklerin tutarı, bugün başlayacak ödemelerle 5 milyar lirayı aşacak.

Tarımsal destekleme kapsamında ilk defa Ağustos 2009’da fındık üreticilerine yapılan destekleme ödemesinin 7’ncisine bugün itibarıyla başlanıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre yapılacak 2015 yılı ödemeleri, fındık üreticilerince memnuniyetle karşılandı. Dekar başına 170 lira alacak yaklaşık 400 bin üreticiye 1 Temmuz’a kadar 812 milyon lira ödeme yapılması bekleniyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, AA muhabirine, alan bazlı destek ödemelerinin bugünden itibaren üreticinin hesaplarına yatırılacağını söyledi.

Tarımsal desteklemeden yaralanan üretici sayısının her geçen yıl arttığına işaret eden Soydan, “İlk defa 2009 yılında başlanan fındıkta alan bazlı gelir desteği, 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında dekara 150 lira, 2013 yılında 160 ve 2014 yılında da 170 lira olarak uygulanmıştır. Son olarak 2014 yılında uygulanan alan bazlı gelir desteği, birliğimizin girişimleriyle 2015 yılında da ödeme takvimine alınarak dekara 170 lira olarak ödenmesi kararlaştırılmıştı.” dedi.

Fındığın Karadeniz için önemine değinen Soydan, “Her yıl fındık üreticilerimize Bakanlar Kurulu kararıyla alan bazlı gelir desteği ödemeleri yapılıyor. Fındık üreticisi açısından yapılan bu ödeme, özellikle son yıllarda yaşanan zirai don olaylarından sonra daha da önemli hale geldi. Bu yıl da Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin üreticimizin hesaplarına paraları yatmaya başlıyor. Hem de 812 milyon lira gibi devasa bir destek. Biz bu rakamı ürünümüze verilen değer açısından önemli görüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini elinde bulundurduğunu anımsatan Soydan, şunları kaydetti:

“Özellikle Karadeniz Bölgemizde yaklaşık 2 milyon insan geçimini fındıktan sağlamakta ve dolaylı yollardan da yaklaşık 8 milyon bölge insanımıza ekonomik fayda sağlamaktadır. Ülkemizin kaliteli fındık üretiminin sürdürülebilirliği, ihracat açısından önem arz eden ve tarım ürünleri ihracatında küçümsenemeyecek miktarda döviz getirisi ile ilk sırada yer alan bu stratejik ürünümüzün piyasadaki fiyat istikrarı ancak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle zor durumda olan üreticinin desteklenmesiyle mümkün olabilecektir. Dolayısıyla bu desteklemeyi önemsiyor ve gelecek yıllarda da sürmesini bekliyoruz.”

Destekleme miktarı 7 yılda 5 milyar lirayı geçti

Soydan, fındık üreticilerine 7 yılda verilen desteğin 5 milyar lirayı geçtiğini dile getirerek, “İlk yıl 720 milyon lira ödeme yapılmıştı. 2010 yılında bu destek 726 milyon liraya çıkmış. 2011 yılında ise 730 milyon, 2012 yılında 738 milyon, 2013 yılında 788 milyon ve 2014 yılında da 828 milyon lira destek sağlanmıştı. Son olarak bugün başlanan 2015 yılı ödemeleri kapsamında 812 milyon lira ödeme yapılması bekleniyor. 1 Temmuz’a kadar yapılacak 2015 yılı ödemeleriyle birlikte 7 yılda ödenen miktar 5,3 milyar lirayı buluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Soydan, ödemelerden fındık üreticilerinin yaklaşık yüzde 90’ının yararlandığını sözlerine ekledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]