Anasayfa / Haberler / Çiftçiler Gübre Satışında Yeni Düzenleme Bekliyor

Çiftçiler Gübre Satışında Yeni Düzenleme Bekliyor

Çukurovalı çiftçiler, terör saldırılarında kullanılması nedeniyle nitratlı gübre satışının durdurulma kararının ardından yeni bir düzenleme bekliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından el yapımı patlayıcılarda kullanılması sebebiyle nitratlı gübrelerin satışının durdurulması, Türkiye’nin önemli tarımsal üretim alanlarından Çukurova’da, özellikle sezon başında gübrelerini depolamamış olan üreticileri olumsuz etkiledi.

Üreticiler, narenciye, buğday, soya ve sebze ürünlerinde, yasaklanan gübreler yerine diğer kimyasal gübrelerin kullanılmasının verim ve rekolte düşüklüğüne yol açmasından endişe ediyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, AA muhabirine, soğuk havalarda amonyum sülfat içeren kimyasal gübreleri, sıcak havada nitratlı gübreleri kullandıklarını söyledi.

Bu dönemde bitkiyi geliştirecek, hastalığa karşı dirençli hale getirecek nitratlı gübre kullanılması gerektiğini anlatan Doğan, bunlar yerine kullanılacak kimyasal içerikli gübrelerin kısa sürede ve etkili şekilde bitkiye olumlu katkı sunamayacağını savundu. Terör saldırılarının önüne geçilmesi için alınan önlemleri desteklediklerinin altını çizen Doğan, şöyle konuştu:

“Benim de bahçelerim var. Sene başında 25 ton amonyum sülfat, 25 ton nitratlı gübre aldım, parasını verdim, bayide bıraktım. Diğer gübreyi kulandım. Şimdi kullanmam gereken 25 ton nitratlı gübreyi alamıyorum. Önemli bir konu. Gerekli bir düzenleme. Askerimiz, polisimiz ölmesin. Mümkün olan en kısa zamanda gereken önlemlerin alınarak bir düzenleme getirilmesini istiyoruz. Üretici diğer gübrelerle idare edebilir ama verim, rekolte düşüklüğü olur.”

“Gübre demek verimlilik demek”

Seyhan Ziraat Odası ikinci Başkanı Cahit İncefikir de kullanımı yasaklanan nitratlı gübrelerin, çiftçiler için çok önemli olduğunu kaydetti. Özellikle bugünlerde narenciye, soya, mısır, yaş sebze ve meyve için nitratlı gübrelerin gerekli olduğunu vurgulayan İncefikir, “Konunun ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için hassas davranmak istiyoruz. Topyekün bir ülkedeki tarımı, olmazsa olmaz dediğimiz gerekli materyali de yok etmek doğru değil. Gübre demek verimlilik demek. Gübre demek yüksek rekolte demek” dedi.

Nitratlı gübre kullanımının durdurulmasına ilişkin kararı desteklediklerini dile getiren İncefikir, “Bu konunun, en kısa sürede, güvenliğin de baz alınarak tarımın da göz önüne alınarak sonuçlanması gerekiyor.” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, el yapımı patlayıcılarda kullanılması sebebiyle 6 Haziran itibarıyla nitratlı gübrelerin yurt içinde satış ve pazarlanmasını yasakladıklarını belirtmiş, bayi ve üreticilerdeki 314 bin ton nitratlı gübrenin bu kapsamda yediemine alındığını açıklamıştı.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]