Anasayfa / Genel / Fidanlara ‘kadın eli’ değiyor

Fidanlara ‘kadın eli’ değiyor

Erzincan’da fidanlıkta çalışan 140 kadın hem aile ekonomilerine hem de Türkiye’yer katkı sağlıyor.

Fıdanlıkta çalışan kadın işçiler, yılda 35 farklı türde 4 milyon fidan üreterek aile ekonomileri ile ülkenin orman varlığına katkıda bulunuyor.

Kadın işçiler kavurucu sıcaklara rağmen fidan üretimine devam ediyor.

 Erzincan Orman İşletme Müdürlüğüne bağlıOrman Fidanlığı Şefliğinde görevli 140 kadın bu işi severek yapıyor.

Yılda 35 farklı türde 4 milyon fidan üreten kadınlar ekilen tohumları boy atarak buluşacak duruma gelene kadar özenle yetiştiriyor.

Erzincan Orman İşletme Müdürü Tekin Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fidanlığın Doğu Anadolu’da tür çeşitliliği ve potansiyel açıdan en büyük üretim tesislerinden olduğunu söyledi.

İşletme müdürlüğü olarak 371 dönüm araziye kurulan fidanlığın çok eski ve köklü olduğunu anlatan Işık, şöyle devam etti:

“Erzincan’da fidanlığımızın kuruluş amaçlarından biri kurumumuzun ağaçlandırma sahalarındaki fidan ihtiyacını karşılamak. Tabii bunun yanı sıra özel sektör ve kamu kurumların peyzajda kullandıkları fidanları Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen talepleri de karşılamaya çalışıyoruz.”

Kadın işçilerin burada sezonluk çalışıp fidanlara çocukları gibi baktığını söyleyen Işık, “Fidanlarımız kadın işçilerin ellerinde hayat buluyor. Fidanlıkta kadın işçilere istihdam sağlıyoruz. Erzincan orijinli tohumlarımızı toprakla buluşturarak fidan elde etmekteyiz. Burada özellikle sarıçam, karaçam, mavi ladin ile yapraklı türlerden akçaağaç, karaağaç ve akasya üretimi yapmaktayız. Tabii bunun yanı sıra süs bitkileri anlamında da üretim yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

(AA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]