Anasayfa / Ekonomi / Elazığ’da, ABD’nin 50 yıl önce gönderdiği yağlar, bir okulun çatı katından çıktı

Elazığ’da, ABD’nin 50 yıl önce gönderdiği yağlar, bir okulun çatı katından çıktı

Ağın ilçesinde Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu, 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar aldı. Bunun üstüne tahliyesine başlanan okulun çatısı söküldüğü sırada belediye çalışanları kadar 70 adet teneke kutularda yağ bulundu. 1960 yılında yapımı tamamlanan okulda yer alan yağ kutularıyla ilgili yapılan ilk çalışmalar sonucunda ABD’nin hibe ettiği ürünlerden biri olduğu ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşından sonradan 1950’li yıllarda ABD’nin gönderdiği bir takım ürünlerden olduğunun değerlendirildiği bildirildi.

“Araştırmasını yapacağız”

Yer Alan yağ ile ilgili data veren İlçe Belediye Başkanı Ali Uysal ise “Amerika Birleşik Milletler Devleti’nin (ABD) bir ürünü. Üstünde tarih yazmıyor. Ancak üzerindeki açıklamadan anladığımız kadarıyla eritilmiş sade yağ olduğu ve ABD halkı tarafından armağan edildiği, satılamaz ve takas yapılamaz, yazıyor. Bu ilkokulun felaket sırasında çatı arasında çıkan bir ürün ve ağzını da açamadık. Anladığımız kadarıyla takriben 50 yıllık bir yağ olması gerekli. Daha evvelden bu şekilde süt tozunun okullara dağıtıldığı biliniyor”dedi.

Bir yağın ağırlığının 2 kilo 495 gram olduğunu ve bunlardan takriben 70 adet çıktığını aktaran Uslu ise, bunu ilkokulda niye sakladıklarını bilmediklerini yağ ile ilgili de araştırma yapacaklarını kaydetti.

Rıdvan Yeşilırmak
 

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]