Anasayfa / Genel / Domateslerde ‘Tuta’ tehlikesi

Domateslerde ‘Tuta’ tehlikesi

Tuta olarak bilinen domates güvesinin neden olduğu zararlardan söz eden, Mersin’de Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Gün “Tuta, sadece 2 günde bölgedeki bütün domatesleri mahvedebilecek kapasiteye sahip” dedi.

Zirai ilaç bayileri ve çiftçilerle Halk Eğitim Merkezi’ndeki toplantıda bir araya gelen Gün, Akdeniz meyve sineği ve tutanın tarım ürünleri üzerindeki etkisini anlattı. Tarım Bakanlığı’nın sorunlara ilişkin acil eylem planı uyguladığını dile getiren Gün, “Geçen sene yaşadığımız iklimsel sorunların etkisi, bu sene de sürüyor. Akdeniz meyve sineği konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşamadan dönemi kapattık ama tuta önemli bir sorun. Tuta, sadece 2 günde bölgedeki bütün domatesleri mahvedebilecek kapasiteye sahip. İlemizde 10 bin dekar domates ekimi yapıldı. Tutaya karşı doğru, zamanında ve toplu mücadele yapılmadığı taktirde ürün alınamayabilir, çiftçilerimiz zarar görebilir. Bu nedenle teknik elemanlarca sürekli takip yapılarak üretim gerçekleştirilecek, ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

Zararın önlenmesi noktasında eğitimin önemini de vurgulayan Gün, “Ne kadar çok eğitim çalışması yaparsak, halkımız o derece bilinçlenir ve güzel verim alırız. Önemli olan bu biyolojik ve kültürel mücadelede el birliğiyle savaşmak ve ortak noktada buluşabilmek. Çiftçilerimizin kimyasal mücadelenin yanında biyoteknik ve kültürel mücadele tekniklerine de yönlenmesi sorunuu en aza indirecektir” ifadelerini kullandı.

(DHA)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

ÇİĞDEM FİLİMİ YOLA ÇIKTI

Dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem filmi yola çıktı. Kars’ta çekilmişti, dünya prömiyerini İspanya’da yapacak: Çiğdem …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]