Anasayfa / Genel / Çok Elma Tüketmeniz İçin 15 Sağlık Dolu Neden!Elma yiyen allanır,ağzı dili ballanır..

Çok Elma Tüketmeniz İçin 15 Sağlık Dolu Neden!Elma yiyen allanır,ağzı dili ballanır..

Elma lifi bakımından oldukça zengin olan meyvelerden bir tanesi. Vücudumuza bu kadar çok yararı varken ve tadı da böylesine güzelken neden yemeyelim ki? Siz de doktorunuza danışarak beslenmenizi elma ile zenginleştirebilirsiniz.

-Bir elma diş fırçasının yerini almaz, ancak bir elmayı ısırıp çiğnemek, ağızda tükürük üretimini uyarır ve bakterilerin seviyesini düşürerek diş çürümesini azaltabilir.

-Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, elma suyunun Alzheimer’ı uzak tutabileceğini ve beyindeki yaşlanma etkileri ile savaşabileceğini gösteriyor. Çalışmada elma ile zenginleştirilmiş bir diyetle beslenen farelerde, nörotransmitterin asetilkolin seviyesinin yüksek olduğu bulgulandı ve fareler labirent testlerinde elma olmayan bir diyetteki sonuçlara göre daha iyi sonuçlar gösterdi.

-Araştırmalar, meyveleri ve diğer yüksek lifli yiyeceklerin, beyin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize edilen Parkinson hastalığına karşı belli miktarda koruma sağladığını gösteriyor. Bilim adamları bu durumu antioksidanların serbest radikal mücadele gücüne bağladılar.

-Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nden araştırmacılar, flavonol bakımından zengin elma tüketiminin pankreas kanseri gelişme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltabileceğini söylüyor. Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, elma kabuğunda karaciğer, kolon ve göğüsteki kanser hücrelerine karşı etkili olan anti-büyüme aktivitelerine sahip birkaç triterpenoid bileşimi tespit etti. Daha önceki araştırmalarda da bütün elmalardan elde edilen ekstraktların sıçanlardaki meme tümörlerinin sayısını ve boyutunu azaltabileceği bulgulanmıştı.

-Günde en az bir elma yiyen kadınların, elma yemeyenlere göre tip 2 diyabete yakalanma riski % 28 daha az. Elmalar, kan şekeri dalgalanmalarını köreltmenin anahtarı olan çözünebilir lif ile yüklüdür.

-Elmalarda bulunan çözünür lif bağırsak yağlarıyla bağlanır ve bu bağırsakta daha düşük kolesterol düzeylerine ve daha sağlıklı bir hale dönüşür.

-Geniş çaplı bir araştırma grubu, yüksek çözünürlüğe sahip lif alımını arterlerinizdeki kolesterol bakımından zengin plağın daha yavaş bir şekilde birleştirilmesiyle ilişkilendirmiştir. Elma kabuğunda bulunan fenolik bileşik, vücut sisteminize giren kolesterolün atardamar duvarlarınız üzerinde katılaşmasını önler.  Atardamarlarınızın içinde plak oluştuğunda, kalp kan akışını azaltır ve koroner arter hastalığına yol açar.

-Safra kesesindeki safranın kimyasal yapısındaki dengesizlikler sonucu safra taşları oluşur. Obez olan kişilerde özellikle yaygındır. Safra taşlarını önlemek için, doktorlar ağırlığınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olması için yüksek lif içeren bir diyet önermektedir.

-Sürekli tuvalete çıkıyor ya da hiç çıkamıyorsan elmadaki lif oranı sana yardımcı olabilir.

-Hemoroid anal kanalda şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit edici olmamakla birlikte bu damarlar çok acı vericidir. Bu damara pelvik ve rektal bölgede aşırı basınç uygulanır. Kabızlığı kontrol eden lif, tuvalete gittiğnizde aşırı zorlanmanızı engelleyerek hemoroidi hafifletmeye yardımcı olur.

-Birçok sağlık sorunu -kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi- kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu yönetmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için doktorlar, lif bakımından zengin bir diyet önermektedir.

-İster içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli olarak toksinler tüketiyoruz ve vücudumuzdaki bu toksinlerin temizlenmesinden karaciğerimiz sorumlu. Karaciğerinizdeki detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri elma gibi meyvelerdir.

-Son zamanlardaki uzun süreli araştırmalar, antioksidanlar içeren meyveler açısından zengin bir beslenme programını uygulayan kişilerin gözlerinde %10-15 oranında daha az katarakt geliştiğini göstermişlerdir.

-Kırmızı elmalar, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son yıllardaki araştırmalar, quercetin’in özellikle stres altındayken bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

-İrritabl bağırsak sendromu kabızlık, ishal, karın ağrısı ve şişkinlik ile kendini gösterebilir. Doktorlar, bu semptomları kontrol altına almak için sütten ve yağlı gıdalardan uzak kalmanızı tavsiye ederken, beslenmenizde yüksek miktarda lif almanızı önerirler.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

BASIN BÜLTENİ ATÖLYESİ ADANADA YAPILACAK

 2024’ün Üçüncü “Anadolu Panelleri” 10 Haziran da Adana da Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), kurumsal …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]