Anasayfa / Genel / Bir şifa kaynağı:Dereotu..

Bir şifa kaynağı:Dereotu..

Dereotu sindirim sistemine iyi gelmesiyle biliniyor. Hazımsızlık ve gaz şikayetlerini azaltmaya yardımcı olan dereotu, kusma, hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıkların hafifletilmesi için de kullanılabiliyor.

Bağırsakları yatıştırıcı özelliği de bulunan dereotu; sindirim ve gaz problemleri olan çocuklarda sindirimi kolaylaştırıcıdır, anason gibi besinlere göre daha hafif bir aromaya sahip olduğu için tavsiye edilmektedir. Tohumlarından yapılan çay; bağırsak yanmaları, karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda doktorlar tarafından yapılan tedavinin yanında destekleyici olmaktadır.

Emzirme döneminde bulunan annelere, anne sütünü artırıcı özelliği ile tüketmesi önerilen bir besin olan dereotunun düzenli tüketimi kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etki sağlıyor. Damarları rahatlatma ve kan dolaşımını kolaylaştırma gibi özellikleri bulunan dereotu temel yağ asitleri bakımından da zengin bu besin, antioksidan bakımından zengindir.

Dereotu ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Sütün yerini tutmasa da süt içemeyenler veya kokusundan rahatsız olanlar için alternatif olarak tüketilebilir. Magnezyum ve potasyum da içerdiği için kemik sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla osteoporoza karşı kullnılabilecek bir besindir. Özellikle kadınların bol miktarda dereotu tüketmesi, kemik erimesine karşı yürttüğü tedavinin yanında diğer vitaminlerle birlikte kalsiyum takviyesi almalarını sağlayacaktır.

Hasatdergisi.com

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Selahattin Demirtaş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili olay paylaşım: Yanılmışız arkadaşlar!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasını paylaşmasının ardından cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan olay bir paylaşım geldi. Peçete üstüne yazı yazarak diploma yapan Demirtaş, "Yanılmışız arkadaşlar, diplomanın aslı var! Eğer olmasaydı suça bulaşmış herkes, seçimden sonra yargı önüne çıkacaktı. Kim böyle bir suça ortak olmayı göze alabilir ki zaten!" ifadelerini kullandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]