Anasayfa / çevre / Çiftçi tarlayı ahırı terk etti mi bir daha döndüremeyiz!

Çiftçi tarlayı ahırı terk etti mi bir daha döndüremeyiz!

Türkiye’nin dört bir yanından çiftçi ve köylülere haciz haberleri gelmeye devam ediyor. Ziraat Mühendisi ve Tarım Politikaları Uzmanı Ergin Kahveci, tarım sektöründe yaşanan haciz krizine dikkat çekerek, çiftçinin artık birikim yapamadığını ve tıkandığını söyledi. Çiftçilerin kredi ödeme ve haciz sorununun çözülmesi gerektiğini belirten Kahveci, çiftçinin yaşanan sorunlar nedeniyle üretimden kaçtığını, bunun sonucunda da gıda güvenliği sorunu yaşanacağı uyarısında bulundu.

Sosyal medya hesabından uyarılarda bulunan Tarım politikaları Uzmanı Ergin Kahveci, ”Sorun artık tek başına tarım sorunu değildir. Sorun gıda güvenliği sorunudur. Sosyal, ekonomik, siyasal ve çok boyutludur.” uyarısında bulundu ve tarımdan vazgeçen çiftçiyi bir daha tarlaya ya da ahıra sokmanın dünyanın en zor işlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Ergin Kahveci’nin paylaşımları şöyle:

1- O kadar iç içe geçmiş sorunlar yumağı ki bu!

Yıllardır çiftçi sermaye birikimi yapamıyor.

Kredi ve piyasa borçları üzerinden takla attırarak üretmeye devam ediyor. Yetmezse şehirdeki ailesinden yardım alıyor. İkinci ve ikincil gelirlerini kullanıyor.

Artık tıkandı.

4- Sorun artık tek başına tarım sorunu değildir.

Sorun gıda güvenliği sorunudur.

Sosyal, ekonomik, siyasal ve çok boyutludur.

Son not: Tarımdan vazgeçen çiftçiyi bir daha tarlaya ya da ahıra sokmak dünyanın en zor işlerinden biridir.

5- O yüzden hiç olmazsa acilen ~5,5 milyar civarındaki kanuni  takipte olan borçları tasfiye edelim.

Yıl sonuna kadar.

Nasıl mı?

Oldukça kolay.

Yeterki isteyelim.

Öte yandan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından traktör ve ahırdaki inekleri haczedilen çiftçiler, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine şimdi de borç yapılandırma oyunu ile karşı karşıya. Ödeme kolaylığı adı altında çiftçiye sunulan teklif, çiftçiyi daha büyük bir borç batağına sürükleyecek. İcralık çiftçi, faizle birlikte ana borcunun iki, üç katına çıkan borcunun yüzde 25’ini öderse geriye kalan borcu da yeniden yüzde 20’nin üstünde faizle bir yıl ertelenecek.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Çiftçiler desteklerin artırılmasını bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin düzenli verilmesi ve üretim döneminden …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]