Anasayfa / Tarım / Tarım Kredi’de 1.4’lük icralık çiftçi sayısının altından 48 bin kişi çıktı!

Tarım Kredi’de 1.4’lük icralık çiftçi sayısının altından 48 bin kişi çıktı!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın icra takibinde olan çiftçilerin sayısıyla ilgili verdiği rakam, yeni bir tartışma başlattı. Fahrettin Poyraz, icralık olan çiftçilerin sayısını açıklamazken “Mevcut durumda Tarım Kredi Kooperatif ortaklarından sadece yüzde 1,4’ü icra takibinde” dedi. İcra takibinde olan çiftçi sayısının oranını düşük göstermek için 850 bin ortak üzerinden bu oran verilirken ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinin faal ortak sayısı 350 bin seviyesinde bulunuyor.

850 bin ortak üzerinden hesaplandığında Tarım Kredi Kooperatiflerinde mevcut durumda 12 bin çiftçinin icra takibinde olduğu anlaşılıyor. 12 bin icralık çiftçi sayısının 350 bin faal ortağa oranı ise yüzde 3,4’e geliyor. Ancak burada asıl bir tehlike göz ardı ediliyor.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan ortaklardan en az 2 olmak üzere kullanılan kredinin durumuna göre 4 kişiye kadar kefil isteniyor.

İcra işlemleri de asıl borçludan ziyade kefillere gidiyor ve uygulanan icra kararlarından dolayı birçok yerde asıl borç sahipleri ile kefiller arasında ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Eğer bir borç yapılandırması olmaz ve bu icra kararları uygulanmaya devam ederse Türkiye ciddi bir toplumsal sorunla karşı karşıya kalacak.

İcra kararları, asıl borçluların yanında ortalama 3 kefille birlikte hesap edildiğinde 48 bin kişiyi doğrudan ilgilendiriyor. Yani şuanda en az 48 bin kişi doğrudan Tarım Kredi Kooperatifleriyle icralık durumda. Söz konusu 48 bin kişi aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ise 150-200 bin kişi, uygulanan yüksek faizden dolayı mağduriyet yaşayacak.

Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın rakam oyunları ile kefilleri yok sayarak, icralık çiftçi sayısını da düşük göstermek için faal olmayan ortak sayısı üzerinden bir oran açıklaması, yaşanan soruna karşı ne kadar duyarsız olduğunu gözler önüne serdi.

Hakkında ali anatas

Diğer Haber

Türkiye’nin Sudan’daki tarım şirketi tasfiye ediliyor

Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketinin tasfiyesine karar verildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]