Anasayfa / Haberler / CHP’den Doğa Hakları İzleme Kurulu

CHP’den Doğa Hakları İzleme Kurulu

CHP, mevcut iktidar partisinin “doğa haklarını yok eden politikaları karşısında” çözümler üretmek ve karşı güç olmak amacıyla Doğa Hakları İzleme Kurulu oluşturdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, yaptığı açıklamada, doğanın ve çevrenin talan edildiği, yağmalandığı, devlet tarafından rant uğruna yok edildiği günlerden geçildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Gelecek nesillere yaşanabilir bir Türkiye ve dünya bırakmak için doğanın korunması ve tarımsal alanlardan verim alınması yönünde mücadele edilmesi gerekirken; 14 yıllık AKP iktidarında, ülkemizin hemen hemen her bölgesindeki ormanlarımız, ovalarımız, dağlarımız, nehirlerimiz, sahillerimiz uygulanan rantçı politikalarla yok edilmekte. Ülkemizin doğal zenginlikleri, iktidara yakın şirketlere peşkeş çekilmekte ve hukuk dışı yöntemlerle, doğanın ‘parsel parsel’ talan edilmesinin faturası bütün Türkiye halklarına ödetilmekte.

Akkuyu’daki nükleer santral, Cerattepe’deki doğa katliamı, Hasankeyf’in sular altında kalacak olması, Yırca’daki binlerce zeytin ağacının kesilmesi ve daha yüzlerce doğal alanın yok edilmesi, ülkemizin zengin tarım kaynaklarının betona teslimi AKP’nin uyguladığı yanlış doğa ve çevre politikalarının yalnızca birkaç örneği. Ekolojik dengeleri gözetmeyen kalkınma çabaları, başarısız kalmaya mahkumdur. Bu nedenle üretim, büyüme, sanayileşme ve kentsel politikalar; çevresel değerleri, doğayı ve atmosferi tahrip etmeden yürütülmeli.”

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP Doğa Hakları İzleme Kurulu’nun temel dayanak noktasının, doğa ve çevrenin korunması konusunda imzalanan uluslararası anlaşmalar ve halkın menfaatleri olacağını ifade eden Altıok, komisyon üyelerinin ise milletvekilleri Muharrem Erkek, Mehmet Göker, Erdin Bircan ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’ndan oluştuğunu, aynı zamanda TBMM Çevre Komisyonu’nun CHP üyeleriyle de uyum içinde çalışılacağını belirtti.

Altıok, “Yaşamın temel unsuru olan doğanın, korunması ve geliştirilmesini engelleyen, baltalayan düşünce sistemine karşı STK ve kanaat önderleri ile yakın temas ve iletişim içinde kalarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yol arkadaşlarımla ve tüm örgütümüzle birlikte çıktığımız bu yolda kazananın halkımız olacağı günlere kavuşacağımızdan şüphemiz yok” dedi. (ANKA)

www.birgun.net

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Talk-Magnezyum Silikat Kullanım Alanları

Talk, gerek sahip olduğu üstün fiziksel özellikleri, gerekse kullanıldığı yerlerde sağladığı avantajlar sebebiyle endüstri de …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]