Anasayfa / Ekonomi / Bulgaristan’dan 5 ayda bin 830 koyun ithal edildi!

Bulgaristan’dan 5 ayda bin 830 koyun ithal edildi!

Bulgaristan’da halk arasında koyun-keçi vebası olarak bilinen ve koyun keçilerde ölümcül bir virüs olan PPRV’nin ortaya çıkması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 2018 Ocak-Mayıs döneminde Bulgaristan’dan bin 830 koyun ithal ettiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin canlı hayvan ithalatına izin verdiği Bulgaristan’ın Burgas Bölgesi’nde halk arasında koyun-keçi vebası olarak bilinen ve koyun keçilerde ölümcül bir virüs olan PPRV’nin ortaya çıkması üzerine Bakanlık, buradan yapılan hayvan ithalatına 12 Temmuz itibariyle kısıtlama getirdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TÜİK verilerine göre 2018 Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’nin Bulgaristan’dan bin 830 koyun ithal ettiğini hatırlatarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere bazı sorular yöneltti.

1.Bulgaristandan Türkiye’ye ithal edilen koyunlarda PPRV virüsüne rastlanmış mıdır?

2.Eğer bu virüs Türkiye’ye girdiyse yerli koyunlarımızı korumaya yönelik bir uygulamanız olacak mıdır?

3.Bulgaristan’dan koyun ithalatının durdurulması planlanmakta mıdır?(tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Seçmen kaydı sorgulaması nasıl ve nereden yapılır?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin, kurulun internet sitesi ve çağrı merkezi, Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması ile e-Devlet'ten yapıldığını bildirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]