Anasayfa / Genel / Hayvancılık sektöründe tartışılan fatura!

Hayvancılık sektöründe tartışılan fatura!

Et ve Süt Kurumu’nun kasaplık hayvan ithalatını yoğun bir şekilde sürdürmesi, yerli besiciyi olumsuz etkilemeye başladı. Yerli beside yağlı kesim karkas fiyatı 24.5 liraya kadar düştü. Sektör temsilcileri fiyatların 25-26 liraya kadar düşmesine tepki gösterirken, Bakanlık yetkilileri ise bu eleştirileri haklı bulmayarak “karkas kesim fiyatları son bir haftada 1 lira düştü ancak fiyatlar 27-28 lira arasında seyrediyor” dedi.

Diğer yandan Bakanlık yetkilileri, sektörde tartışmaya neden olan 24.5 liralık faturanın yaygın bir kesim fiyatı olmadığını belirtirken, sektör temsilcileri ise yerli üreticinin bir çok bölgede düşük fiyatlardan dolayı hayvanlarını kestiremediğini kaydederek, “24.5 liralık fatura yerli üreticinin yaşadığı sıkıntıyı ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

ESK HANS’IN HAYVANINI 28 LİRADAN HASAN’IN HAYVANINI 25.5 LİRADAN ALIYOR!

Yerli üretici sıkıntılı bir süreç geçirirken, Et ve Süt Kurumu’nun karkas kesim fiyatını artırması talep ediliyor. Yerli üreticiyi korumak için Fakıbaba döneminde belirlenen 25.5 lira karkas kesim fiyatının yerli üreticiyi koruyacak bir fiyat olmadığına işaret eden sektör temsilcileri, Et ve Süt Kurumu’nun ithal ettiği kasaplık hayvanların karkas fiyatının bile 28 liraya çıktığını belirterek, “Et ve Süt Kurumu, Hans’ın hayvanını 28 liradan, Hasan’ın hayvanını 25.5 liradan alıyor!” eleştirisinde bulunuyor. Bu çarpıklığın yerli üretime büyük zarar verdiğinin altını çizen sektör temsilcileri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bu konuda çözüm bekliyorlar.(tarımdanhaber)

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Göreve başlama töreninden yeni görüntüler! Pakistan Başbakanı ülkesinde alay konusu oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlama töreninde Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüntüleri gündemden düşmek bilmiyor. Törende Şerif'in Erdoğan'a sarıldığı anlar ülkesinde de geniş yankı uyandırdı. Pakistan ve Hint medyasında, "Başbakan Şerif, Erdoğan'a sarılmaya çalıştı ama Erdoğan onu reddetti ve tek taraflı bir sarılma oldu. Bu görüntüler sosyal medyada viral oldu. Birçok kullanıcı Şerif'in hareketleri ile dalga geçti" yorumu yapıldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]