Anasayfa / Dünya / Bir ilk Türkiye Irak’a hayvan ihraç etti!

Bir ilk Türkiye Irak’a hayvan ihraç etti!

Türkiye, uzun yıllar sonra kasaplık hayvan ihracatı yaptı. Et ve Süt Kurumu’nun depolarındaki etin ihracatıyla ilgili somut bir gelişme olmazken, firmalar nezdinde ilk hayvan ihracatı Irak’a yapıldı.

Türkiye’den Irak’a besilik hayvan ihraç edildi. Karkas kesim fiyatlarının düşüklüğünden dolayı ihracat yolu aranırken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği izin kapsamında Gaziantep’te bir firmanın Irak’a 400 baş besilik hayvan ihraç ettiği ortaya çıktı.

Türkiye, et açığını besilik hayvan ithalatı ile kapatmaya çalışırken, yaşanan ekonomik daralmayla birlikte et tüketiminin düşmesi gibi nedenlerden dolayı karkas kesim fiyatlarının düşmesi kırmızı ette ve besilik hayvanda ihracatı gündeme getirmişti. Et ve Süt Kurumu’nun depolarındaki etin ihracatıyla ilgili somut bir gelişme olmazken, firmalar nezdinde ilk ihracat yapıldı.

Gaziantep’de faaliyette bulunan Göktaşlar Et’in ihracat izin talebine Hayvancılık Genel Müdürlüğü izin verirken, söz konusu firma 400 baş kasaplık erkek sığırı Irak’a ihraç etti.

Hakkında Serkan AĞAOĞLU

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]