Anasayfa / Genel / Bekir Pakdemirli,”Beni her yerde göreceksiniz

Bekir Pakdemirli,”Beni her yerde göreceksiniz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve orman sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Üreticiyi ezdirmeyeceklerinin altını çizen Pakdemirli, “Beni her yerde göreceksiniz. Ben mutlaka üreticilerle beraber olacağım” dedi.

İzmir’de Kaya Termal Otel’de düzenlenen ‘Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma’ toplantısında konuşan Bakan Pakdemirli, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 24 Haziran seçimlerinden sonra yeni bir sisteme geçtiğini, prangalarını attığını belirtti. Ege ve İzmir’in verimli topraklara sahip olduğunu, bu topraklardan daha iyi faydalanılabileceğini kaydeden Pakdemirli, “İhracata baktığımızda İzmir’in aldığı pay fena değil, 2,5 milyar dolar ama bizim bunu daha fazla katma değerli hale getiriyor olmamız lazım. Konya kadar toprağı olmayan ülke neredeyse Türkiye kadar milli gelir elde ediyor. Bizim de elimizdeki değerleri daha iyi kullanmanın yollarını bulmamız lazım” dedi.

Üreticiyi ezdirmeyeceğiz

Üretimi sürdürülebilir hale getirmeyi, tarım ihtisas bölgeleri konusunda çalışmayı amaçladıklarını dile getiren Pakdemirli, “Üreticiyi ezdirmememiz lazım. Sorunlar var biliyorum bu sorunları ele alıp çözmemiz lazım, beni her yerde göreceksiniz. Ben mutlaka üreticilerle beraber olacağım.” ifadelerini kullandı.

Fidan hedefini açıkladı

Pakdemirli, yurt dışında da çalışma alanlarıyla ilgili araştırma yapacaklarını ancak en önemli bilgiyi köyde üretim yapanlardan alacaklarını dile getirdi. Ormancılık alanında da 2023 hedeflerine yürüdüklerini ve 7 milyar fidana ulaşmayı planladıklarını söyleyen Pakdemirli, şu anda 4.4 milyar fidana ulaştıkları bilgisini verdi.

Kooparatiflere baş tacı edeceğiz

Toplantıda sektör temsilcilerini sorunlarını, taleplerini de dinleyen Pakdemirli, bakanlık bürokrasisinin tüm konularla ilgili çalışacağını ifade etti. Balık çiftliklerine ilişkin ÇED süreçlerinin kolaylaştırılması, yem fiyatının ucuzlaması, kanatlı et sektöründeki sıkıntıların giderilmesi için çaba göstereceklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, “Kooperatif konusu da önemli, bu konuda yurt dışında ve Türkiye’de başarı örnekleri var. Kooperatifleri baş tacı etmemiz lazım.” dedi.

Maarketlerde satılan etler

Pakdemirli, marketlerde et satışına ilişkin tartışmaları da değerlendirerek, şöyle konuştu: “İki markette satılan et var. Şunu da unutmayın, devletimizin amacı piyasalara müdahale etmek değil ama tüketicileri de korumak. Bazı ufak tefek tedbirler alınıyor ama marketlerde satılan etler, toplam etin yüzde 6’sını oluşturuyor. Marketlerin sahipleriyle konuştuğumuzda, ‘Bu paralara sattığımızda kapıda kuyruk olur diye sanıyorduk ama olmuyor’ diyorlar. Pazarda herkese yer bulunuyor. Ben bunu sosyal sorumluluk olarak görüyorum. Marketlerdeki satış uygulamamıza inşallah bundan sonra ihtiyaç kalmaz biz de devam etmeyiz.”

Bakan Pakdemirli görevi süresince hiç kimseye siyasi davranmayacağını, herkese kapısını açacağını, kimin ne derdi varsa çözmeye çalışacağını anlattı.(haber tarımdan)

 

Hasatdergisi.com

Hakkında Şebnem Harika

Diğer Haber

Sodyum Molibdat nedir?

Sodyum molibdat, kimyasal formülü Na₂MoO₄ olan beyaz kristal bir tuzdur. Bu bileşik, endüstriyel, kimyasal ve …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]