Anasayfa / Ekonomi / Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL’den 230 TL’ye çıkıyor

Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL’den 230 TL’ye çıkıyor

Sağlık açısından faydalı bir gıda kaynağı olduğu aşina bamya, yaz aylarında yaş, kış aylarında ise kuru haliyle tüketiliyor. Yozgat‘ta sıklıkla tüketilen bamyanın yaş hali, kilosu 20 liradan pazar tezgahlarındaki yerini alırken kilosu 230 liraya çıkan kuru bamyayı vatandaşlar gramla almaya başladı. İpe dizilip kurutulduktan daha sonra market ve baharatçılarda kilosu 230 liraya satılan kuru bamyaya istek yaz mevsimiyle birlikte azalırken Yozgat’ta vatandaşlar da, yaş bamyaya yöneldi.

Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL'den 230 TL'ye çıkıyor

“FİYAT NEDENİYLE YURTTAŞ YAŞ BAMYA ALIYOR”

Yozgat’ta her hafta salı günü kurulan sebze ve meyve pazarına yaş bamya elde etmek için gelen Gökhan Alpaslan, “Yaş bamya pazara geldi ve tezgahlardaki yerini aldı. Kuru bamya 200 liranın üstünde yaşı 20 lira. Kuru bamyanın pahalı olduğu için vatandaş yaş bamyaya yöneldi” dedi.

Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL'den 230 TL'ye çıkıyor

Pazarcı esnaflarından Yalçın Karabulut ise “Yaş bamya Tarsus’tan geldi. Kilosu 20 lira. Kurusu 200 liraya satılıyor. Kurusunun pahalı olduğu için vatandaş gramla alıyor. Yaş bamyayı da kilo ile alıyorlar. Dolaba koyuyorlar. Kışın da tüketebiliyorlar” şeklinde konuştu.

Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL'den 230 TL'ye çıkıyor

“VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Market işletmecisi Nuri Doğan da “Kuru bamyanın kilosu 230 lira. Amasya Taşova’dan geliyor. Vatandaşın kuru bamyaya olan talebi eskiye oranla azaldı. Vaktiyle kilogramını 180 liraya sattığım bamya şu an 230 lira. Eski sattığım fiyata ben alamıyorum maliyeti yüksek o yüzden fiyatlar böyle. Vatandaşın alım gücü düştü. Önceden yarım kilo bölge bir vatandaş derhal 100-200 gram kuru bamya alabiliyor” ifadelerine değindi.

Bamyanın fiyatı kurutulunca 20 TL'den 230 TL'ye çıkıyor

Kaynak: İHA

Hakkında

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]