Anasayfa / Ekonomi / Kısa çalışma ödeneği uzatılmayacak

Kısa çalışma ödeneği uzatılmayacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı aşağıda etkinlik belirten TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu göre düzenlenen Zirvedeki Kadınlar programının ikinci oturumu Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un iştirakiyle gerçekleştirildi.

Salgın sürecinde istihdamı gözetmek hedefiyle başlatılan Kısa Alıştırma Ödeneği’nin normalleşme dönemine geçilmesiyle devam etmeyeceğini bildiren Bakan Selçuk, bakanlık olarak normalleşme desteğini devreye alacaklarını açıkladı.

Türkiye genelinde 3,5 milyon çalışana 10,5 milyar lira kısa çalışma ödeneği aktarıldığını açıklayan Bakan Selçuk 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçildiği için kısa alıştırma ödeneği uygulamasının uzatılmayacağını söyledi.

1 Haziran itibariyle Türkiye’de normalleşme sürecinin başladığını anımsatan Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesinin uygulamanın kapsamı noktasında yerinde olmayacağını açıklama etti.

‘İŞ YERLERİ İŞE BAŞLADIĞI İÇİN… ’

Kısa çalışma için işlerin iyice ya da kısmen durdurulması gerektiğini kaydeden Bakan Selçuk, “1 Haziran’da normalleşme başladı. Şu esas dek kısa çalışma fazla hızlı bir şekilde uygulandı. Bütün çalışanlarımıza ödemelerini gerçekleştirdik. Normalleşme sürecinde ise meslek yerleri işe başladığı için bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Bakanlık olarak bu dönem için yeni bir yardım planladık.

‘Normalleşme Takviye Paketi’ olarak hayata geçireceğimiz bu pakette kısa çalışmadan faydalanan işverenler için benzer bir takviye kurguladık.

Çok daha seri olacak bir sistem olacak. Bu dönemde kısa alıştırma yerine normalleşme desteği ile devam etmeyi planlıyoruz.” diye konuştu. (İHA)

Hakkında

Diğer Haber

Selahattin Demirtaş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili olay paylaşım: Yanılmışız arkadaşlar!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasını paylaşmasının ardından cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan olay bir paylaşım geldi. Peçete üstüne yazı yazarak diploma yapan Demirtaş, "Yanılmışız arkadaşlar, diplomanın aslı var! Eğer olmasaydı suça bulaşmış herkes, seçimden sonra yargı önüne çıkacaktı. Kim böyle bir suça ortak olmayı göze alabilir ki zaten!" ifadelerini kullandı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]