Anasayfa / Ekonomi / Bakanlık gıdada hile yapan firmaları açıkladı

Bakanlık gıdada hile yapan firmaları açıkladı

İçeceklerde hap etken maddesi, kırmızı biberde toz badana kullanan gıda teröristleri Tarım ve Orman Bakanlığı kadar saptama edildi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişin affının olmayacağını vurgulayarak; “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, şahısların sağlığının ve alıcı menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi nedeniyle yiyecek ve gıda ile bağlantı eden madde ve malzemelerin imal, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi teftiş faaliyetleri Bakanlığımızca büyük bir titizlikle yürütülmektedir” dedi.

Bakan Pakdemirli, “Bu bağlamda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ek edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunduk. Bu Nedenle birincil kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yandan 1.551 firmaya ait 3.492 parti mahsul kamuoyuna, tüketicilerin bilgisine kayıtlı oldu” diye sözlerine ekledi.

Söz konusu uygunsuzlukların saptama edilmesinde tüketicilere de büyük yükümlülük düştüğünün altını çizen Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanına, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük ağırlık taşımaktadır” dedi.

GIDA TERÖRİSTLERİNİN YAPTIĞI HİLELERİN TAMAMI BU LİSTEDE

Listede bulunan firmalar şöyle: İkram Turizm, Patika Turizm, Rio Gece Kulübü, Kırbıyık İçecek Dağıtım, Ali Yelyetmez Global Enerji İçecekleri, NY Verde Gıra Ticaret Limited Şirketi, VIP Ortadoğu Yiyecek Turizm, Hasan Yağmur Pul Biber, Bahçeci Baharat, Reis Onbaşı Pul Biber, Noor Asia Turkey Gıda, Tirebolu Çaysan, Topçuoğlu Tarım Ürünleri, Ege Temmuz Yiyecek, Akhisar Anatolia Zeytin ve Zeytinyağı İşletmeleri, Özışıl Yiyecek, Karagöz İnşaat, Anadolu Kristal Gıda, Aver Medikal Gıda,

Boy Gıda, Karakoçlar Et Ürünleri, Çapan Grup, Hatipoğlu Gıda, İtimat Et, Dağlayan Börek, Tarihi Marmara Pide, Saklı Et, Gizli Kebap, Şehzade Restoran, Onur Pide, Halk Müziği Döner, Mutena Gıda, Diltat Yiyecek, Altınkaya Et, Bircan Sucukları, Tantunimm, Kervan Saray Sofrası, Emek Süt Ürünleri, Ataçınar İnkaya Süt Yiyecek, Çeşme Süt ve Tarım Ürünleri, Sağlam Ticaret, Işılda Süt, Sanayi, Karakaya Süt Ürünleri, Öztadım Süt, Oba Süt, Yeğenler Sönmez Süt, Ofsüt, 61 Şahin Mandıra, Sütkon Yiyecek,

Gonca Yiyecek, Bir-Mar Market, Doğan Şarküteri, Seferoğlu Gıda, Çakır Ticaret, Terme Şahinbey Süt, Market 24, Cora Bakkal (Trabzon), Sesli Ticaret, Mavi Köşe, Menzil Büfe (Trabzon), Sütsa Hakkı Yallıoğlu, Emre Süt, Kayabey Süt, Otağ Süt, Snm Merkez Efendi Yiyecek, Anadolu Kristal Yiyecek, BADA Toptan Gıda, Zirve Gıda, Arı Damlası Doğal Ürünler.

Hakkında

Diğer Haber

KOBALT SÜLFAT VE KULLANIM ALANLARI

Kobalt Sülfat geviş getiren hayvanlar, yani sığır, koyun, Keçi için hayati öneme sahiptir. Kobalt Sülfat, …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]