Anasayfa / Haberler / Adana çiftçisi TARSİM’e çıkarma yaptı.

Adana çiftçisi TARSİM’e çıkarma yaptı.

Adana Çiftçiler Birliği heyeti, TARSİM Genel Müdürü’ne dolu yağışından zarar gören çiftçilerin sorunlarını anlattı.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ve yönetim kurulu üyeleri, Tarım Sigortaları Havuzu A.Ş. (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Satoğlu’nu ziyaret ederek, ürünleri dolu yağışından zarar gören çiftçilerin TARSİM’le ilgili yaşadıkları sorunları aktardı.

Birlik Başkanı Mutlu Doğru, yönetim kurulu üyeleri Nevzat Arman, Halid Milli, Cabbar Sekman, Mehmet Ener ve Ali Homurlu ile birlikte, TARSİM Genel Müdürü Satoğlu’nu, İstanbul’daki Genel Müdürlük binasında ziyaret etti. Görüşmede, Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, Teknik Müdür Necati İçer, Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik ve Teknik Müdür Yardımcısı Erol Yalçınkaya da hazır bulundu.

Toplantıda Çiftçiler Birliği heyeti, geçtiğimiz günlerde Adana’nın çeşitli köylerinde dolu yağışı nedeniyle zarar gören üreticilerin sorunlarını dile getirdi, çözüm önerilerini aktardı.

TARSİM ziyaretiyle ilgili açıklama yapan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, toplantının olumlu ve samimi bir havada geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“TARSİM Genel Müdürü Sayın Yusuf Satoğlu, ‘hasarsızlık, aynı köyde poliçe sayısındaki artış ve devamlı sigortalılık” gibi kriterlerle primlerde kademeli indirimler olacağını belirtti. Ayrıca, TARSİM’in, ABD ve İspanya’daki örneklerinden sonra en başarılı uygulamasının Türkiye olduğunu da ifade etti.”

TARSİM, ORTAK ÇALIŞMA YAPMAYI ÖNERDİ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, kendilerinin de TARSİM yöneticilerine, acente, TARSİM ve çiftçiler arasında bilgi kopukluğu olduğunu, yapılan değişiklikler ve iyileştirmelerden üreticinin haberi olmadığını ilettiklerini belirterek, “TARSİM ile çiftçiler arasında bilgilendirme yapılmasını önerdik. Ayrıca ürünlerin piyasa fiyatları ve son hasat tarihleri konusunda yanlışlıklar olduğunu ilettik. Bu konuda Sayın Satoğlu, TARSİM’in Ar-Ge ve teknik bölümleri ile Adana Çiftçiler Birliği’nin birlikte çalışma yapmasını önerdi ve memnuniyetle katılacağımızı bildirdik” dedi.

“MAKİNE, EKİPMAN VE EMTİA DA SİGORTA ALINA ALINMALI”

Sadece ürünün değil, çiftliklerdeki makine ve ekipmanlar ile emtiaların da sigorta altına alınması önerisinde bulunduklarını ifade eden Mutlu Doğru, şöyle devam etti:

“Önerimize olumlu yaklaşan TARSİM yetkilileri, bu konuda da çalıştıklarını iletti. Toplantıda, üreticilerimizden gelen muafiyet ve müşterek sigorta oranlarının yüksek oluşu şikayetlerini de gündeme getirdik. Bu konuda primlerle orantılı olarak bu oranları değiştireceklerini ve hatta müşterek sigorta oranları için bu yıl değişikliğe gittiklerini bildirdiler. Hasar tespitlerinde eksperlerin daha hassas davranmalarını ve çiftçimizin üretimini sürdürebilmesi için verilecek kararlarda çiftçi lehine davranmalarını arzu ettiğimizi ilettik, kendileri de aynı görüşü paylaştıklarını ve eksperlere de bu şekilde görüşlerini ilettiklerini beyan ettiler.”

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, TARSİM Genel Müdürü Yusuf Satoğlu’nun, tarım alanında devrim niteliğinde olabilecek, gelir kayıplarının sigorta edilmesi ile ilgili çalışma yaptıklarını bildirdiğini de sözlerine ekledi.

Hakkında Çiğdem Gkhüseyinoğlu

Diğer Haber

Mehmet Şimşek’ten vergi indirimi isteyen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a şok yanıt: Transferde şov yapıyordunuz

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin vergi indirimi için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çaldıkları iddia edildi. Görüşmede Bakan Şimşek'in 3 kulüp başkanına "Transfer döneminde uçakların biri indi biri kalktı. Şov yaptınız. Şimdi vergi indirimi mi istiyorsunuz?" yanıtını verdiği öne sürüldü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]